Datum objave: 10. svibnja 2024.
Kategorija: Naslovnica

Školski vrt, u petak, 10. svibnja 2024. godine, bio je otvoren za sve posjetitelje. U okviru 6. međunarodnog Dana očaranosti biljkama, učenici Područne škole Drežnica predstavili su svoj školski vrt i održali predavanje i radionicu. Vrt, koncipiran u obliku cvijeta s uzdignutim gredicama (boksovima), bio je središte pažnje. Učenici na gredicama uzgajaju lukovičasto povrće (luk i češnjak), lisnato povrće (ogulinsko zelje, kelj i salatu), korjenasto povrće (peršin, celer, mrkva), te ukrasno, ljekovito i začinsko bilje (lavanda, ružmarin, lovor, ljubičica).

Također, uzgajaju i samoniklo bilje (majčina dušica, menta, uskolisni trputac) i vrtnu jagodu uz mentorstvo učiteljice prirode i biologije. Učenici petog i osmog razreda PŠ Drežnica prezentirali su važnost školskog vrta te načine na koje koriste biljke za proizvodnju kozmetičkih proizvoda, izradu prirodnog sapuna hladnim postupkom, kao začine u prehrani i za pripremu uvarka (čaja). Istaknuli su i važnost biljaka kao dijela školske marende. Tijekom događaja, učenici su demonstrirali radove u vrtu. Posadili su presadnice salate, kelja i zelja, te posijali sjeme cvijeća dragoljuba i noćurka. Učenici 1-4. razreda vješto su im pomagali u sjetvi i sadnji, pokazujući svoju spretnost i marljivost. Predavanje i radionica održani u školskom vrtu “Bajkoviti vrt vila Kosjenka” pružili su posjetiteljima uvid u važnost očuvanja prirode i angažiranost učenika u održavanju školskog vrta. Ovaj događaj je još jednom istaknuo kako školski vrt može biti edukativno i korisno mjesto za sve učenike.

Pripremila: Amalija Misir Čujko, učiteljica prirode i biologije, voditeljica školskog vrta