Prva osmogodišnja škola, Osnovna škola Jure Kaurića ili, konačno, Osnovna škola Ivane Brlić-Mažuranić Ogulin – sve su to različiti nazivi pod kojima je djelovala i djeluje naša škola, no desetljećima s istim ciljem – pružiti što kvalitetniju naobrazbu i odgoj generacijama učenika kao temelj za daljnje obrazovanje i spremno suočavanje sa zahtjevima modernog vremena.

Smješteni smo u središtu Ogulina, u Ulici Josipa bana Jelačića, u staroj zgradi izgrađenoj 1891. godine na prijedlog Ivana Mažuranića, prvoga bana pučanina. Ove znamenite ličnosti, čije nezaboravno djelo presijeca naše duhovne i prostorne koordinate, stavlja pred sve nas obvezu da ozbiljno pristupimo našem pozivu te učinimo prostor škole značajnim kulturnim stjecištem u našem gradu.

Škola broji preko 470 učenika zajedno s područnim školama Jasenak, Drežnica i Kučinići, a u sklopu škole djeluje i Osnovna glazbena škola koju pohađaju brojni naši učenici.

Uz obvezatni nastavni program, učenici mogu birati između više izvannastavnih aktivnosti, te se pridružiti školskom zboru, likovnoj grupi, radijskoj i novinarskoj sekciji ili informatičkoj grupi.

Za nadarene učenike organizirana je dodatna nastava kao priprema za sudjelovanje na daljnjim natjecanjima u znanju i vještinama.

Na Dan grada Ogulina 1996. godine, a povodom 40-godišnjice rada škole i 230 godina školstva u ovom kraju, škola je dobila priznanje Gradskog vijeća i Poglavarstva za promicanje znanja, ljubavi i odgoja medu generacijama mladih ovoga kraja.

Težnja je nastavnoga kadra učiniti školu mjestom ugodnog boravka za učenike. Kombinacijom razvijanja radnih navika i osjećaja odgovornosti u učenika te uvažavanjem djeteta kao cjelovite ličnosti, a ne samo “čovjeka u malom”, nastoji se osigurati slobodno vrijeme za kreativan i samostalan rad učenika i predstavljanje vlastitih interesa.

Najbolje razumijevanje istih učenici ce postići upoznaju li sami sebe, svoju najužu sredinu i usporede li iskustveno svoje spoznaje s prilikama u ostalim krajevima Hrvatske i Evrope.

Učenici stoga komuniciraju sa svojim vršnjacima kroz različite susrete, a škola redovito organizira i izlete ili nastavu u prirodi.

Ponosni smo i na himnu škole

Tekst: Darinka Stojić

Glazba: Lidija Stipetić

Hvala ti, hvala Ivano!