Datum objave: 10. lipnja 2024.
Kategorija: Naslovnica

Vrijeme je da popričate s našim botovima!

U okviru ovogodišnjeg projekta STEMwave Škola budućnosti  učenici sedmih razreda sudjelovali su u programu umjetne inteligencije pod mentorstvom Anite Belančić.  Tijekom cijele školske godine marljivo su radili i prolazili kroz sve module programa koji je osmislila i izradila tvrtka STEMI iz Zagreba, a sponzorski ga pokrivaju Infobip i A1. Ovaj program sastoji se od teorijskog  i praktičnog dijela. Učenici se upoznaju s različitim poslovima iz svijeta industrije i tehnologije slušajući intervjue ili video snimke stvarnih ljudi koji opisuju svoj rad i iskustva, uče što je umjetna inteligencija, strojno učenje i koje vrste chatbotova postoje, te za što se oni danas koriste.

U praktičnom dijelu učenici programiraju svog jedinstvenog chatbota. Naziv chatbot dolazi od kombinacije dvije riječi: chat, što predstavlja neformalan razgovor s nekim, i robotChatbot je računalni program koji simulira ljudski razgovor, omogućujući interakciju između ljudi i računala putem pisanih poruka ili glasa. Danas je možda najpopularniji chatbot ChatGPT, kao primjer vrlo složenog velikog jezičnog modela. U STEMI programu učenici su ipak programirali jednostavnije botove, ali pritom su naučili jako puno novih stvari koje se inače u školi ne uče.

Katja, Marino, Olja i Ante izradili su čak dva chatbota zanimljivih imena,  KaSreŠko i Održivko.

Chatbot KaSreŠko bavi se KArlovačkim SREdnjim ŠKolama. Olakšava odabir programa srednjih škola u Karlovačkoj županiji i namijenjen je učenicima osmih razreda. S njim možete “popričati” klikom na ikonu oblačića u donjem kutu ekrana na adresi bit.ly/Kasreško.

Chatbot Održivko pomaže objasniti ciljeve održivog razvoja društva, gospodarstva i okoliša na jednostavan način, kroz praktične savjete. S njim možete “popričati” klikom na ikonu oblačića u donjem kutu ekrana na adresi bit.ly/Održivko. Održivko je na završnoj konferenciji STEMwave projekta u Infobipovom kampusu Alpha centauri, proglašen najboljim chatbotom u kategoriji osnovnih škola u programu umjetne inteligencije.

Anita Belančić