Datum objave: 24. svibnja 2024.
Kategorija: Naslovnica
Hrvatsko natjecanje u CLIL-robotici provodi se u Republici Hrvatskoj na državnoj razini od 2018. godine kada je po prvi puta održano u Ogulinu. Svrha natjecanja je da učenici, organizirani u timove s po jednom osnovnom i jednom srednjom školom, osmisle rješenje problema postavljenoga u godišnjemu zadatku.
Zadaci su praktično-inovativnoga tipa u kojima se pred učenike stavlja izazov traženja futurističkoga, no ujedno i potencijalno primjenljivoga rješenja kroz ulogu robota (poput uloge robota u osnivanju kolonija na Marsu, roboti kao pomagači u pandemiji, roboti u ekologiji i slično). Ove godine trebalo je osmisliti rješenje uloge robota kao pomagača u učenju. Natjecanje je međupredmetno, uključuje njemački jezik i informatiku. Idejno rješenje se piše i prezentira na njemačkome jeziku, na kojemu su i blokovi za programiranje robota. Sam program robota mora ilustrirati priču i pokazati njenu primjenljivost. Učenici kroz suradnju i timski rad trebaju pokazati svoje robotičke i jezične vještine, kao i sposobnost nalaženja inovativnih i kreativnih rješenja za konkretne zadatke. Osim toga, prvenstvo obuhvaća obrazovnu vertikalu, budući da u jednome timu surađuju osnovna i srednja škola.
Na natjecanju je sudjelovalo 14 timova. Najboljima na 6. Državnom natjecanju u CLIL robotici uručene su vrijedne nagrade, a najbolji su sljedeći timovi:
1. mjesto -Zagreb (Osnovna škola Trnsko/ Gornjogradska gimnazija)
2. mjesto – Zagorje (Osnovna škola Vladimir Bosnar Stubičke Toplice/ Srednja škola Konjščina)
3. mjesto – Ogulin (Osnovna škola Ivane Brlić -Mažuranić Ogulin / Gimnazija i strukovna škola Bernardina Frankopana)
Našu školu predstavljali su učenici -Tessa Bertović, Leonie Luketić, Vita Salopek, Nika Salopek, Lara Sudarić, Dominik Sabljak i Toni Puškarić kojima je mentorica nastavnica Katarina Ivanković Stošić. Zahvaljujemo i učeniku Niki Belančiću na tehničkoj podršci.
Čestitamo svim učenicima i mentorici!