preskoèi na sadr¾aj

Osnovna ¹kola Ivane Brliæ-Ma¾uraniæ Ogulin

 > O ¹koli  > Projekti
Projekti
PROJEKTI
U okviru Školskog športskog društva «Regoĉ» sudjelovat æe se u školskim, gradskim, þupanijskim i drþavnim športskim natjecanjima: rukomet, nogomet, gimnastika, tenis, košarka, kros. Tijekom ove školske godine planira se izrada 24. broja školskog lista «Regoĉ», u digitalnom obliku.
 
Nadalje, Škola æe sudjelovati u manifestaciji Puĉkog otvorenog uĉilišta Ogulin „Advent u Ogulinu“ koja æe se odrþati u prosincu 2019. godine. Uĉenici i uĉitelji sudjelovat æe u radionicama, izloþbama te izradi boþiænih i novogodišnjih ukrasa, ĉestitki i ostalog prigodnog asortimana.
 
U mjesecu lipnju u organizaciji Turistiĉke zajednice grada Ogulina odrþava se kulturna manifestacija „Ogulinski festival bajke“. Ova manifestacija ima za cilj slavljenje bajke i bajkovitog stvaralaštva. Uĉenici Škole zajedno s uĉiteljima pripremaju i izvode scenske, dramske, glazbene izvedbe te se ukljuĉuju u edukativne i kreativne radionice.
 
Takoðer , uĉenici i uĉiteljice engleskog jezika dopisuju se na Engleskom jeziku s uĉenicima iz francuskog grada Gignaca.U travnju 2013. u Gignacu je potpisana povelja prijateljstva izmeðu grada Gignaca i Ogulina, a djeca iz Gignaca i uĉiteljice engleskog jezika te francuske škole ostvaruju pisanu, meðunarodnu suradnju i prijateljstva izmeðu djece putem dopisivanja na engleskom jeziku. Suradnja i razmjena uĉenika traje veæ sedam godina, a ove školske godine francuski prijatelji (njih 21) dolaze u posjet našim uĉenicima u svibnju 2020. godine.
Plan kulturne djelatnosti škole sadrþi: estetsko-ekološko ureðenje þivotne i radne sredine, javna predavanja, priredbe, natjecanja, obiljeþavanje drþavnih blagdana i Dana škole i sve druge oblike suradnje s društvenom sredinom
 
SAMOVREDNOVANJE
Voditelj Školskog tima za kvalitetu: Davorka Puškariæ, prof. geografije, uĉitelj savjetnik
Školski tim za kvalitetu:
Anðelka Salopek, ravnateljica Škole
Anka Ivoševiæ, pedagoginja Škole
Martina Þaniæ, psihologinja Škole
Irena Bertoviæ, uĉiteljica RN
Alemka Lovniĉki, uĉiteljica RN
Tihana Salopek, prof. matematke
Ivana Vejzoviæ, magistar nastave i organizacije u osnovnoj školi
 
E-DNEVNIK
E - dnevnik je web aplikacija za voðenje razredne knjige u elektroniĉkom obliku. Aplikaciju je izradio CARNet te ona ima sve funkcionalnosti postojeæe razredne knjige, uz dodatne funkcionalnosti koje omoguæava uporaba informacijsko-komunikacijskih tehnologija (ICT). U OŠ Ivane Brliæ – Maþuraniæ Ogulin od šk. god.2014./2015. svi razredi i svi odjeli, kako u matiĉnoj tako i u podruĉnim školama,rade u sustavu e – Dnevnika, a od šk. god. 2016./2017. i Osnovna glazbena škola pri OŠ Ivane Brliæ – Maþuraniæ Ogulin radi u sustavu e – Dnevnika. Uz postojeæe funkcionalnosti koje sada ima razredna knjiga u papirnatom obliku, aplikacija ima i dodanu vrijednost kroz sustav izvještaja koji omoguæavaju analize pri pedagoškom praæenju i izradi izvještaja koji se pripremaju za sjednice nastavniĉkog vijeæa. Na brz, jednostavan i pouzdan naĉin razrednicima, nastavnicima i ravnateljima na ovaj se naĉin omoguæuje izrada razliĉitih izvještaja o ocjenama i izostancima. Dodatna prednost je suzbijanje neovlaštenog unosa, ali i sluĉajeva kraðe i nehotiĉnog ili namjernog uništavanja razredne knjige koji se ponekad javljaju školama.
Koordinator: Danko Bertoviæ
Godišnji plan i program rada Osnovne škole Ivane Brliæ - Ma¾uraniæ Ogulin 75
 
Projekt - OPAÞANJE I UNAPRJEÐIVANJE NASTAVE – kolegijalno opaþanje nastave
Prema priruĉniku koji je izraðen u okviru projekta „Razvoj instrumenata za vrednovanje školske nastave“ koji je proveden u suradnji Instituta za društvena istraþivanja u Zagrebu i Agencije za odgoj i obrazovanje tijekom 2011. godine
 
PROJEKT E-ŠKOLA
Kljuĉni problem hrvatskog osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovnog sustava, iz perspektive primjene informacijsko-komunikacijske tehnologije (IKT), jest niska razina iskorištenosti potencijala IKT-a u obrazovnom sustavu, koju uzrokuje nesustavan pristup uvoðenju IKT-a u obrazovne i poslovne procese škola, kao i nedostatak preporuka, prihvaæenog okvira, strategije i sustava digitalne zrelosti škola.
Projekt «e-Škole: Uspostava sustava digitalno zrelih škola (pilot projekt)» dio je šireg programa e-Škole. Sam pilot projekt odgovara na uoĉenu potrebu za sustavnim pristupom uvoðenja IKT-a u obrazovni sustav uspostavom sustava razvoja digitalno zrelih škola tako što æe pilotirati organizacijske, tehnološke i obrazovne koncepte uvoðenja IKT-a u obrazovne i poslovne procese u odabranim školama kroz dvije školske godine te na temelju iskustva pilotiranja razviti strategiju za implementaciju sustava digitalno zrelih škola.
Zbog specifiĉnosti troškovnih aktivnosti, od kojih neke prirodno potpadaju pod ESF, a druge pod ERRF fondove, kao i zbog upravljaĉke strukture unutar RH, projekt je, u dogovoru s nadleþnim ministarstvima (MZOS, MRMS, MRRFEU) podijeljen na dva dijela koja se logiĉno nadopunjuju.
Projekt B, kao sadrþajno noseæi dio projekta, fokusiran je na razvoj okvira (za digitalnu zrelost, te za digitalne kompetencije) i strateških dokumenata (prijedlog Strategije digitalne zrelosti), te za edukaciju i podršku nastavnom i nenastavnom osoblju, razvoj digitalnih obrazovnih sadrþaja i popratne aktivnosti. Projekt B je, stoga, temelj nastao kao rezultat potreba škola za kvalitetnijim i modernijim nastavnim obrazovnim sredstvima, kao i pristupu nastavi. Bez projekta B ne postoji ni potreba za projektom A.
Projekt A sluþi kako bi se sadrþaji, edukacija i podrška koju pruþa projekt B optimalno iskoristili kroz korištenje sofisticirane IKT opreme, prilagoðene potrebama hrvatskog obrazovnog sustava, kao i kroz pruþanje raznorodnih e-usluga, pomoæu kojih æe se nastavni, poslovni i administrativni procesi u školama uĉiniti efikasnijim i transparentnim. Projekt A je, najkraæe reĉeno, infrastrukturno-usluþni okvir koji omoguæuje da Projekt B u potpunosti ostvari sve svoje zadane ciljeve.
S ciljem ispunjavanja spomenutog cilja, kao i OP pokazatelja, projektom je obuhvaæeno više od 10% osnovnih i srednjih (gimnazije i strukovne) škola u Republici Hrvatskoj, što u apsolutnim brojkama iznosi 150 škola, od ĉega 100 osnovnih i 50 srednjih škola. Škole su odabrane na temelju naĉela reprezentativnosti na naĉin da odabrane škole odraþavaju stanje na terenu, kako po vrstama škole, tako i po veliĉini, razvijenosti podruĉja i regionalnoj zastupljenosti.
Pilot projekt traje tri godine s poĉetkom 1. oþujka 2015. i završetkom 28. veljaĉe 2018. Tijekom trajanja projekta postavit æe se temelji za provedbu velikog projekta (2019.-2022.).
Provedba projekta poĉela 1. sijeĉnja 2016. godine
Koordinatorica: Anðelka Salopek, mag. prim. educ
E – administrator: Danko Bertoviæ
 
PROJEKT - RIJEKA 2020 – Europska prijestolnica kulture
U projektu Rijeka 2020 – Europska prijestolnica kulture uz Grad Rijeku, kao nositelja titule, i trgovaĉko društvo RIJEKA 2020, glavni partneri projekta su Primorsko-goranska þupanija, Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, Ministarstvo turizma Republike Hrvatske, Turistiĉka zajednica i Sveuĉilište u Rijeci.
Kulturni i umjetniĉki program se sastoji od sedam programskih pravaca s programima namijenjenim najrazliĉitijoj publici, izmeðu ostalog programima koji su prilagoðeni djeci osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta.
Namjera da se dijelovi kulturnog programa Rijeke 2020 – Europske prijestolnice kulture koji su svojim sadrþajem prilagoðeni djeci osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta implementiraju u školske
Godišnji plan i program rada Osnovne škole Ivane Brliæ - Ma¾uraniæ Ogulin 76
kurikulume i godišnje planove i programe u sljedeæe dvije školske godine (2019./2020. i 2020./2021.),
odnosno tijekom samog trajanja projekta. Navedenu namjeru podrþalo je i Ministarstvo znanosti i
obrazovanja Republike Hrvatske koje æe proslijediti sve informacije o projektu prema svim osnovnim i
srednjim školama Republike Hrvatske. Europska prijestolnica kulture naslov je koji se godišnje
dodjeljuje barem jednom europskom gradu koji u tom razdoblju u najboljem svjetlu prikazuje svoj
kulturni þivot te svoju kulturno-povijesnu baštinu. Brojni europski gradovi dosad su iskoristili tu titulu
za preobraþaj vlastite kulturne osnove te tako izmijenili naĉin na koji ih svijet promatra. Takoðer,
izabrani se gradovi nadaju poveæanoj inozemnoj pozornosti i velikom broju posjetitelja. Samu
inicijativu Europske prijestolnice kulture pokrenula je tadašnja grĉka ministrica kulture Melina Mercouri
kao sredstvo zbliþavanja graðana Europske unije i jaĉanja europskih integracija, a bit Europske
prijestolnice kulture je u tome da grad pomoæu kulture uspije pokrenuti svoje druge resurse i razviti
strategiju kojom æe iæi naprijed.
Rijeka je imenovana hrvatskom europskom prijestolnicom na temelju struĉnog ocjenjivanja
Povjerenstva neovisnih struĉnjaka za izbor hrvatske Europske prijestolnice kulture za 2020. godinu. Uz
Rijeku, u posljednji su krug bili ukljuĉeni i Pula, Osijek i Dubrovnik, a konaĉan odabir temeljen je na
programima koje su gradovi izradili za razdoblje do 2020. godine te njihovim planovima u razdoblju
nakon što ponesu titulu Europske prijestolnice kulture. Iste æe godine titulu Europske prijestolnice
kulture preuzeti i irski Galway.
 
PROJEKT – ZANIMANJA 21. STOLJEÆA
U okviru dogaðanja kroz zanimljive interaktivne i istraþivaĉke pokuse i druge sadrþaje djeci æe se
prezentirati znanja i vještine koje trebaju steæi kako bi bila spremna za zanimanja 21. stoljeæa. Kroz igru
i istraþivanje istaknut æe se da je suvremeno znanstveno (STEM) obrazovanje potrebno svoj djeci bez
obzira što æe kasnije raditi u þivotu.
Obrazovni naglasci dogaðanja koje bi se odrþalo u petak, 24. sijeĉnja 2020. su uvoðenje STEM sadrþaja
s naglaskom na fiziku od 4. godine þivota u vrtiæe i u razrednu nastavu, predmetnu nastavu i
meðupredmetne sadrþaje uz interdisciplinarno povezivanje. Uĉiteljima i nastavnicima æe biti
predstavljena dva projekta u koje se mogu ukljuĉiti, projekt Hrvatskog fizikalnog društva „Znanstveno
(STEM/STEaM) obrazovanje od rane dobi – prema suvremenom obrazovanju za zanimanja i graðane
21. stoljeæa” koji se izvodi uz potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja te projekt PMF-Lumen
namijenjen vrtiæima i školama kojeg smo ove godine pokrenuli na Prirodoslovno-matematiĉkom
fakultetu Sveuĉilišta u Zagrebu.
Koncept izvedbe dogaðanja æe biti sliĉan dogaðanju Istraþivaĉi 21. stoljeæa koje je bilo organizirano u
Ogulinu, u studenom 2018. godine.
Ideja je da se omoguæi sudjelovanje svim uĉenicima osnovnih škola u Ogulinu i zainteresiranim
vrtiækim skupinama. Djecu bi u dogovoru sa školama i vrtiæima podijelili u grupe koje bi s nastavnicima
ili odgajateljima posjetile dogaðanje i u njemu aktivno sudjelovali. S obzirom na veæi broj djece
predviðeno vrijeme po grupi djece je 1 sat s moguænošæu da zainteresirana djeca ostanu dulje.
 
PROJEKT PROMIKRO
Osnovna škola Ivane Brliæ – Maþuraniæ Ogulin prijavila se za projekt ProMikro.
Škola æe po tom planu, dobiti mikroraĉunala i obrazovne sadrþaje za njihovu uporabu. Mikroraĉunala
æe biti u vlasništvu škola, koje æe ih posuðivati uĉenicima na razdoblje od godinu dana, odnosno
tijekom pohaðanja 6. razreda. Cilj je uvoðenje algoritamskoga naĉina razmišljanja i problemskoga
pristupa u razliĉite nastavne predmete i izvannastavne aktivnosti uporabom mikroraĉunala, uz posebni
naglasak na razvoj digitalne pismenosti i kreativnosti u djece.Glavna aktivnost ovog poziva bit æe
edukacija uĉitelja razliĉitih struka o naĉinima uporabe mikroraĉunala u nastavi svih predmeta, primjerice
u matematici, prirodi, tehniĉkoj kulturi, informatici, glazbenoj kulturi, tjelesnoj i zdravstvenoj kulturi, uz
posebni naglasak na razvoj digitalne pismenosti i kreativnosti u djece.
Kordinatori: Danko Bertoviæ, Anita Belanĉiæ
Godišnji plan i program rada Osnovne škole Ivane Brliæ - Ma¾uraniæ Ogulin 77
 
PROJEKT - MIROTVORNA ŠKOLA Krunoslav Sukiæ Priznanje
Mirotvorna škola potiĉe odgoj za mir u osnovnim i srednjim školama te istiĉe doprinos školske zajednice
u graðenju kulture nenasilja u lokalnoj zajednici. Sastoji se od povelje te sedmodnevnog studijskoedukativnog
programa za 14 uĉenika/ca, 2 nastavnika/ce, 2 ĉlana/ce roditeljskog vijeæa nagraðene
škole te 2 ĉlana/ce lokalne samouprave.
Do sada su uĉenici i nastavnici dvaju osnovnih škola dobili Priznanje "Krunoslav Sukiæ" za promicanje
mirotvorstva, nenasilja i ljudskih prava u lokalnoj zajednici (Oš M. Brozoviæ iz Kastava 2011.g. i Oš E.
Kumiĉiæ iz Rijeke, 2014.). Oni su sami prepoznali da aktivnosti koje provode pridonose kulturi
solidarnosti, mirotvorstva i nenasilja u njihovoj školi i u njihovoj zajednici. Tako su nas potaknuli da
ustanovimo novu, posebnu kategoriju priznanja – Mirotvorna škola!
Osnovna škola Ivane Brliæ – Maþuraniæ Ogulin javlja se veæ ĉetvrtu godinu za dobivanje ove prestiþne
nagrade te je kao visoko pozicionirana škola za dobivanje ovog priznanja dobila poziv za sudjelovanjem
na 1. Forumu Mirotvorna škola u Osijeku 31. kolovoza i 1. rujna 2017. godine.Priznanje Mirotvorna
škola daje smisleni okvir razliĉitim socijalnim odgojnim aktivnostima koje škole provode, a da ove nisu
obavezne niti ih se sustavno vrednuje ni nagraðuje.
Priznanje Mirotvorna škola obuhvaæa trajne napore školske zajednice kojom ona pridonosi da kao
društvo nenasilnim metodama napredujemo prema solidarnoj, pravednoj, miroljubivoj i mironosnoj
zajednici. U takvoj zajednici su kvaliteta þivota, poþeljna buduænost i zajedniĉka nada utemeljeni na
ljudskoj povezanosti i povjerenju, tu se ljudski potencijali ne razvijaju na štetu drugoga nego, upravo
obrnuto – kroz solidarnost, ukljuĉivanje i suradnju – obiĉnih ljudi, mladih i starih, ljudi sa posebnim
potrebama i onih s posebnim odgovornostima u zajednici (škole, zdravstvene ustanove, udruge, lokalna
samouprava…). U takvoj zajednici razliĉitosti (etniĉka, vjerska ili bilo koja druga) obogaæuju i poticaj su
kreativnosti a ne prijetnja. Brine se o sveukupnoj prirodi, ukljuĉujuæi þivotinje. Priznanje Mirotvorna škola
namijenjena je školskim zajednicama koje upuæuje svoje uĉenike i djelatnike upravo na taj smjer. Uz
elemente mirovnog i graðanskog odgoja razvijaju i procedure i strukture za prevenciju nasilja te mirno
rješavanje sukoba, a potiĉu i podrþavaju djelovanju svojih uĉenika u zajednici! Miru se pristupa kao
dinamiĉnom procesu. Školi se pristupa kao zajednici uĉenika, nastavnika i roditelja. U kolovozu 2020.
godine OŠ Ivane Brliæ – Maþuraniæ Ogulin bit æe domaæin 4. Foruma Mirotvorna škola te æemo kroz
cijelu šk. god. 2019./2020. Organizirati brojne aktivnosti s ciljem razvoja tolerancije kod uĉenika
izmeðu niþih i viših razreda naše škole.
 
PROJEKT – KA RADDAR
Projekt KA RADDAR odnosi se na rad sa potencijalno darovitim uĉenicima naše škole i Karlovaĉke
þupanije (detektirali smo ih na poziv našeg Osnivaĉa – Karlovaĉke þupanije i ima ih oko 500 ukljuĉujuæi
i gradske i þupanijske osnovne škole). U listopadu 2019. godine zapoĉinje rad s darovitim uĉenicima.
- KADA- Radionice za nadarene poĉet æe sa radom u listopadu šk.god.2019./2020. svake druge
subote u terminu od 9.30 - 12.30
- GDJE – Gimnazija u Karlovcu
- KAKO- Organizirani prijevoz autobusom za uĉenike, rad sa mentorima kroz 5-6 skupina
(ovisno o broju zainteresiranih uĉenika)
- TKO – potencijalno daroviti uĉenici 4. 5. i 6. razreda koji þele prihvatiti tu obvezu i ĉiji roditelji
su spremni djecu dovoditi do organiziranog prijevoza i ĉekati ih u povratku.
Voditeljica projekta: Martina Þaniæ, prof.
 
PROJEKT - Program interdisciplinarne terenske nastave u Edukacijskom centru Hrvatskog
Crvenog kriþa za uĉenike sedmih razreda osnovnih škola u Republici Hrvatskoj
Hrvatski Crveni kriþ dobio je 8. svibnja 2018. godine suglasnost Ministarstva znanosti i obrazovanja za
provedbu "Programa interdisciplinarne terenske nastave u Edukacijskom centru Hrvatskog Crvenog
kriþa za uĉenike sedmih razreda osnovnih škola u Republici Hrvatskoj" što je objavljeno i na stranicama
Godišnji plan i program rada Osnovne škole Ivane Brliæ - Ma¾uraniæ Ogulin 78
Agencije za odgoj i obrazovanje. Terenska nastava sastoji se od obilaska multimedijskog i interaktivnog
edukativno-izloþbenog prostora i radionica.
Voditelj projekta: Katarina Magdiæ, uĉiteljicaTZK
 
PROJEKT – „I ti za IT“
Ukljuĉili smo se u projekt doniranja amortizirane informatiĉke opreme, a ukljuĉene su škole iz
Karlovaĉke i Bjelovarsko – bilogorske þupanije.
Voditelj projekta: Anðelka Salopek, mag. prim. educ.
PROJEKT - Sat kodiranja /Hour of Code
Sat kodiranja globalni je pokret kojeg ĉine deseci milijuna uĉenika u preko 180 zemalja svijeta.
Organiziran je od strane Code.org, javne neprofitne organizacije posveæene širenju informatike, a na
globalnoj razini podrþavaju ga partneri kao što su Microsoft, Apple, Amazon i dr. Nazivaju ga i
najveæim dogaðajem uĉenja u povijesti. Odrþava se tijekom Tjedna edukacije informatike Computer
Science Education Week 9.-15.prosinca, 2019. Cilj Sata kodiranja nije nauĉiti svakoga kako postati vrsni
raĉunalni znanstvenik u sat vremena. Sat vremena dovoljno je za shvatiti kako je raĉunalna znanost
zabavna i kreativna, da je dostupna svim uzrastima, za sve uĉenike (i uĉitelje!), bez obzira na dotadašnja
znanja. OŠ Ivane Brliæ Maþuraniæ bit æe jedna od tisuæu ustanova iz cijelog svijeta koje æe u ovom
tjednu pruþiti moguænost svima koji to þele da pokušaju programirati.
Nositelj projekta: Anita Belanĉiæ
PROJEKT - Dan sigurnijeg interneta/ Safer Internet Day
Safer Internet Day (SID) je globalni dogaðaj kojim se svake godine, u drugom tjednu mjeseca veljaĉe
promovira sigurnija i odgovornija upotreba online tehnologije meðu djecom i mladima. Ovogodišnji
moto je „Zajedno za bolji internet“ a obiljeþava se 11.veljaĉe, 2020.
Uĉenici æe imati priliku koristiti niz aktivnosti i materijala s portala http://www.petzanet.hr/nastalog
kao rezultat hrvatskog projekta iz 2014.godine „Sigurnost djece na Internetu“ te stranice hrvatskog
Centra za sigurniji Internet http://www.csi.hr/.
Nositelj projekta: Anita Belanĉiæ
PROJEKT - Skype s Scientist
Skype s Scientist je meðunarodni program koji „spaja“ znanstvenike sa uĉenicima diljem svijeta putem
stranice https://www.skypeascientist.com/. Znanstvenici se putem Skype-a ukljuĉuju u nastavni sat
gdje odgovaraju na pitanja uĉenika o svojem struĉnom radu ili o þivotu znanstvenika opæenito. Cilj je
pruþiti uĉenicima uvid u posao stvarnog znanstvenika te na taj naĉin pobuditi interes za znanost veæ u
osnovnoškolskoj dobi. U program je ukljuĉeno više od 1700 znanstvenika širom svijeta, a u našoj školi
u okviru predmeta Biologija ove školske godine planiramo se ukljuĉiti u Skype A Scientist LIVE
prijenos ili pogledati snimku nekog zanimljivog predavanja, ovisno o terminu.
Nositelj projekta: Anita Belanĉiæ
PROJEKT - Europska noæ istraþivaĉa 2019.
„Europska noæ istraþivaĉa“ u Republici Hrvatskoj dio je inicijative koja se odrþava posljednjih desetak
godina u gradovima diljem Europe zadnjeg petka u mjesecu rujnu. Osamnaest hrvatskih institucija iz
sustava znanosti, visokog obrazovanja, javne uprave i privatnog sektora provodi projekt te æe
sudjelovati u organizaciji i ovogodišnje Europske noæi istraþivaĉa 27. rujna 2019. godine od 17.00 do
22.00 sata u ĉetiri hrvatska grada: Osijek, Rijeka, Split i Zagreb.
Europska noæ istraþivaĉa okupit æe na frekventnim mjestima navedenih gradova hrvatske znanstvenice i
znanstvenike koji æe interaktivnim sadrþajem djeci i odraslima pribliþiti znanost i svoj rad. Grupa
uĉenika Osnovne škole Ivane Brliæ Maþuraniæ Ogulin posjetit æe Noæ istraþivaĉa u Zagrebu.
Nositelj projekta: Anita Belanĉiæ
Godišnji plan i program rada Osnovne škole Ivane Brliæ - Ma¾uraniæ Ogulin 79
PROJEKT - GLOBE Europska fenološka kampanja 2019.
Prvi put ove školske godine ukljuĉujemo se u svjetski znanstveno obrazovni program GLOBE i to kroz
Europsku fenološku kampanju European Phenology Campaign - Autumn 2019. U periodu od rujna do
prosinca 2019. uĉenici æe pratiti fenologiju odabrane listopadne vrste stabla uz korištenje GrowApp
mobilne aplikacije. Predviðeno je i povezivanje s partnerskom školom zbog razmjena podataka i
fotografija iskustva internacionalne komunikacije.
Nositelj projekta: Anita Belanĉiæ
PROJEKT - Kako štedjeti energiju u klimatski razliĉitim krajevima Hrvatske?
Cilj projekta je dodatno popularizirati odrþivi razvoj i zaštitu okoliša, razvijati kritiĉko mišljenje kod
uĉenika i koristiti digitalne sadrþaje u nastavi prirode 5.razreda. Namjena programa je povezati teme
koje se obraðuju u okviru redovne nastave sa svakodnevnim þivotom, te popularizirati zaštitu prirode i
odrþivi razvoj kroz suradnju meðu školama. Istraþivaĉki rad uĉenika biti æe usmjeren na uporabu i
troškove energenata za grijanje te moguænosti štednje energije u tri razliĉita klimatska podruĉja
Republike Hrvatske. Naime, rezultate svoga istraþivanja (iz gorskog kraja) naši uĉenici æe podijeliti i
usporediti rezultatima uĉenika Osnovne škole J. Šurana iz Višnjana (primorski kraj) te s rezultatima
uĉenika Osnovne škole Bogumila Tonija iz Samobora (breþuljkasti kraj). O zakljuĉcima æe uĉenici
raspraviti koristeæi Skype.
Nositelj projekta: Anita Belanĉiæ
 
PROJEKT - Festival znanosti 2020.
Ukoliko bude organiziranih aktivnosti u Ogulinu moþe se planirati sudjelovanje ili barem posjet nekim
radionicama ili predavanjima.PROJEKT - Sat kodiranja /Hour of Code
 
PROJEKT – RECIKLIRAJ ZA BOLJE SUTRA
U organizaciji Grada Ogulina provodit æe se projekt ''Recikliraj za bolje sutra“.
Rijeĉ je o projektu koji u 85 %-tnom iznosu sufinancira EU, a tiĉe se provedbe niza izobraznoinformativnih
aktivnosti, kojima se þeli doprinijeti pozitivnim promjenama u sustavu odrþivog
gospodarenja otpadom. Neke od aktivnosti su provedba edukativnih radionica za djecu u vrtiæima,
osnovnim i srednjim školama, te natjecanje za osnovne škole.
Voditelj projekta: Anka Ivoševiæ, prof.
 
PROJEKT – OTVORENI DAN KEMIJE NA PMF – u SVEUÈILIŠTA U ZAGREBU
Poticanje radoznalosti kod uèenika, osamostaljivanje uèenika za rad, uèenje s raazumijevanjem,
veæa motivacija za rad, razvijanje radnih navika, logièkog razmišljanja i misaonog operiranja te
unaprjeÏivanje rada uèenika i škole. Ove školske godine Dani otvorenih vrata PMF – a bit æe 3.
travnja 2020. godine
Voditelj projekta: Milan Zeliæ, prof. i Anita Belanèiæ, dr.
 
PROJEKT - Znanstvenik u školi
Nakon prošlogodišnjeg „gostovanja“ znanstvenika putem Skype-a, ove æe školske godine u okviru
nastave prirode i biologije školu posjetiti znanstvenik- profesor s Biološkog odsjeka Prirodoslovno
matematiĉkog fakulteta u Zagrebu i govoriti o svojim istraþivanjima þivog svijeta.
Voditeljica projekta: Anita Belanĉiæ, dr.
 
PROJEKT - Skype debata o zaštiti prirode
Uĉenici dvaju škola æe putem videokonferencije debatirati o temama zaštite okoliša. Aktivnost je
namijenjena uĉenicima šestih razreda.
Voditeljica projekta: Anita Belanĉiæ, dr.
Godišnji plan i program rada Osnovne škole Ivane Brliæ - Ma¾uraniæ Ogulin 80
 
PROJEKT P.s. – Pokreni se!
Razvojna agencija Karlovaĉke þupanije RA KARLA, u partnerstvu sa HZZ PU Karlovac, Gradom
Karlovcem, Karlovaĉkom þupanijom, ÞG KORAK, Udrugom Carpe Diem, Obrtniĉkom komorom
Karlovaĉke þupanije te HGK – þupanijskom komorom Karlovac, provodi projekt P.s. – pokreni se,
koji se financira iz ESF-a. U okviru projekta izraðuje se Strategija razvoja ljudskih potencijala
Karlovaĉke þupanije za razdoblje 2019. - 2024. godine.
Strategija cilja je doprinijeti rješavanju kljuĉnih problema i izazova u podruĉju trþišta rada, socijalnog
ukljuĉivanja te obrazovanja u Karlovaĉkoj þupaniji.
Voditeljica projekta: Martina Þaniæ, prof.
 
PROJEKT – STOP BRZINI
Društvo Naša djeca Ogulin i Djeĉje gradsko vijeæe Grada Ogulina u suradnji s Gradom Ogulinom
priprema projekt „Stop brzini“, u svrhu poticanja veæe paþnje, opreza i sigurnosti u prometu djece i
svih sudionika.
Projekt je nastao na poticaj MO Lomost u kojem su dvije najprometnije i najugroþenije ulice u Gradu -
Ulica Sveti Rok i Lomošæanska cesta.
Obzirom da nam je svima od iznimne vaþnosti sigurnost i zaštiæenost djece potaklo nas je da kao Grad
prijatelj djece damo veæu pozornost prometnoj kulturi.
Projekt je dvosmjeran i usmjeren je na praktiĉno kretanje prometnicama i poligonom i vizualno s
oznakama prometnih znakova iz crtanog filma „Šegrt Hlapiæ“ Poštujte naše znakove.
Uz to osmišljena je traka koja æe biti postavljena kao upozorenje na dozvoljenu brzinu voþnje, a
simbolizira logo projekta. Na taj naĉin dajemo i doprinos knjiþevnoj baštini naše spisateljice Ivane Brliæ
Maþuraniæ.
Naše þelje i nuþne potrebe za sigurnost uvelike ovise i o sluþbenim prometnim obiljeþjima pa se u
projektu predlaþe: iscrtavanje pješaĉkih prijelaza i biciklistiĉke staze u navedenim ulicama Sveti Rok i
Lomošæanska cesta te su na suradnju pozvane i mjerodavne institucije.
Projekt se planira realizirati u Djeĉjem tjednu, u petak, 11. listopada 2019. godine, a promovira ciljeve i
zadaæe koje su iznimno vaþne za prometnu kulturu i znanje djece:
• omoguæiti djeci da postupno usvoje najelementarnija znanja o prometu te usvoje osnovne
navike kretanja i ponašanja u raznim prometnim situacijama
• uputiti djecu na pravilno i kulturno ponašanje na ulici
• poticati djecu da usvoje saznanja o neposrednoj okolini
• upoznati djecu s osnovnim elementima prometnog odgoja
• ukazivati na opasnosti u prometu
• sadrþajima i aktivnostima pridonositi sigurnosti djece u prometu
• omoguæiti usvajanje osnovnih navika kretanja i ponašanja u prometu
• razvijati kod djece paþnju, toleranciju i strpljenje
• upoznati djecu s temeljnim pojmovima koji se odnose na promet
• poticati djecu da s lakoæom – kroz igru prihvaæaju upute o prometu te da ih na primjeren
naĉin i koriste
• poticati na prihvatljivo i sigurno kretanje prometnicama
• poticati senzibilizaciju djece prema osobama s invaliditetom, starijima te ih usmjeravati i na
meðusobnu paþnju u prometnom okruþenju.
Nositelji projekta: uĉiteljice RN, Þeljko Blaškoviæ i Nikola Boþiĉeviæ
PROJEKT – I ja þelim ĉitati
Nacionalna kampanja za osobe s teškoæama ĉitanja i disleksijom "I ja þelim ĉitati!" nastavlja s
provedbom svojih programa i u šk. god. 2019.-2020. godini.
Godišnji plan i program rada Osnovne škole Ivane Brliæ - Ma¾uraniæ Ogulin 81
Organizator kampanje je Hrvatskog knjiþniĉarskog društvo koje nas poziva na zajedniĉki nastavak ovog
projekta.
Na taj naĉin pomaþemo roditeljima, nastavnicima i profesorima koje bi organizacijom programa
(informativnih tematskih izloþbi, predavanja, radionica) educirali i informirali o
o djeci koja imaju teškoæe ĉitanja i disleksiju. Zbog ovog problema, takva djeca oteþeno prate nastavu.
Organizirat æemo informativana predavanja za roditelje. Predavanja æe odrþati logopedi,
Plan je da se poveþemo se s lokalnom knjiþnicom i na taj naĉin ostvarimo zajedniĉki program.
Moþe se i potakniuti nabavu graðe lagane za ĉitanje, a s takvom graðom pomoæi se uĉenicima s
teškoæama ĉitanja i disleksijom.
Voditeljica projekta: Helena Vukelja, prof.
PROJEKT - PLASTIĈNIM ĈEPOVIMA DO SKUPIH LJEKOVA
To je humanitarna akcija prikupljanja plastiĉnih ĉepova Udruge oboljelih od leukemije i limfoma
(UOLL) u koju se ukljuĉila i OŠ Ivane Brliæ – Maþuraniæ sa svojim podruĉnim školama.
Udruga oboljelih od leukemije i limfoma Hrvatske (UOLL) pokrenula je projekt pod nazivom
"Plastiĉnim ĉepovima do skupih lijekova", a nedavno je i potpisan Ugovor o suradnji o prikupljanju i
zbrinjavanju plastiĉnih ĉepova s tvrtkom GKP ĈAKOM d.o.o. Potpisivanjem Ugovora stekli su se
uvjeti da se akcija prikupljanja ĉepova još više proširi i da se u nju ukljuĉi još veæi broj ljudi. Udruga æe
prikupljene ĉepove prodavati, a novcem od prikupljenih ĉepova æe se nabavljati potrebni lijekovi.
Udruga sa sjedištem u Ĉakovcu djeluje od 1998. godine, neprofitna je, a osnovana je sa svrhom
pruþanja pomoæi oboljelima od teških malignih bolesti na podruĉju Hrvatske. Udruga vodi brigu o
oboljelima od leukemije, mijeloma, limfoma, GIST-a (gastrointestinalnog stromalnog tumora) te
srodnih hematoloških i onkoloških bolesti.
U projekt "Plastiĉnim ĉepovima do skupih lijekova" veæ su se ukljuĉile i neke tvrtke kako bi
pomogle Udruzi, a ujedno i potaknule svoje zaposlenike da ne bacaju plastiĉne ĉepove od PET
ambalaþe. U nadi kako æe ova humanitarna akcija pridonijeti poboljšanju þivotnih uvjeta oboljelih od
leukemije i limfoma pozivaju se i sve druge tvrtke koje još ne sudjeluju u humanitarnoj akciji da se
ukljuĉe u istu.
Prikupljaju se ĉepovi od proizvoda koji su konzumirani u tvrtkama, ali donose se ĉepovi i iz
domaæinstava pa i šire. Osim plastiĉnih ĉepova, sakuplja se i tzv. proizvodni škart (tvrtke koje u
poslovnim procesima koriste plastiĉne ĉepove). Sakupljajuæi plastiĉne ĉepove ĉinite dobro za okoliš, a
ujedno ĉinite i hvalevrijedno humanitarno djelo. U projekt su se ukljuĉile mnoge škole, vrtiæi, vjerske
zajednice, a svakim danom stiþu pozivi i upiti kako se moþe ukljuĉiti u projekt.
Voditeljica projekta: Ivanka Kirasiæ
PROJEKT - ZA 1000 RADOSTI
To je boþiæna akcija Hrvatskog Caritasa "Za 1000 radosti“, kojom se prikuplja pomoæ za najsiromašnije
obitelji u Hrvatskoj. To je trajni poziv svih kršæana da konkretnim djelima pomaþu najpotrebnijima i
tako svjedoĉe svoju vjeru. To je ujedno i temeljna zadaæa svih nastojanja Hrvatskoga Caritasa kao i
karitativnog djelovanja na biskupijskim, þupnim i drugim razinama.
Na taj se naĉin, što veæi broj uĉenika i djelatnika Škole, ukljuĉuje svojim prilozima i
angaþmanom u pomaganju najugroþenijim pojedincima i obiteljima. Posebna pozornost i naglasak
stavlja se na kartice namijenjene djeci, mladima i odraslima koje æe se po cijeni od 5 kuna moæi nabaviti
u školi, a cijeli prihod ide za potrebe Hrvatskog Caritasa. Boþiæna akcija "Za 1000 radosti" svake
godine ima drugaĉiji naziv pa se tako 2012. godine odvijala pod geslom “Vjerovali ili ne - i vi moþete
mijenjati svijet“.
Voditeljica projekta: Anka Ivoševiæ, prof.
 
PROJEKT - MEÐU NAMA
Godišnji plan i program rada Osnovne škole Ivane Brliæ - Ma¾uraniæ Ogulin 82
Projekt Maðu nama je edukativni projekt koji Procter&Gamble potpuno besplatno nudi osnovnim
školama u Hrvatskoj još od 2005./2006. godine. U tom je razdoblju 250 000 djevojaka dobilo naše
edukativne materijale i uzorke proizvoda. Projekt obuhvaæa uĉenice 6. i 7. razreda, ciljajuæi djevojke u
dobi 12 i 13 godina, a program pruþa doprinos pripremi djece za pubertet i sve promjene koje prate to
izazovno razdoblje. Posebna pozornost se posveæuje naĉinima poveæanja samopouzdanja i
samopoštovanja te poticanja izgradnje pozitivne slike o sebi kod adolescenata. U širem smislu to znaĉi
adresiranje þivotnih vrijednosti poput zdravlja, odnosa, obitelji i obrazovanja, ali i tema kao što su
osobna higijena (posebno tijekom mjeseĉnice) te anatomija reproduktivnog sustava, njegove funkcije i
utjecaja na reproduktivno zdravlje. Provedbom promijenjenog programa koji ukljuĉuje godinu dana
starije djevojke nego do sada, ispunjavaju se ciljevi nacionalnog školskog kurikuluma u vezi
zdravstvenog odgoja.
Koordinatorice: Amalia Misir Ĉujko i Anka Ivoševiæ
 
PROJEKT - ZELENA ĈISTKA
Zelena ĉistka je dio globalne akcije World Cleanup koja okuplja aktivne graðane i organizacije u
najveæem volonterskom projektu u povijesti ĉovjeĉanstva. Cilj je u jednom danu ukloniti što veæe
koliĉine ilegalno odloþenog otpada. Ideja je 2008. godine krenula iz estonske graðanske inicijative Let’s
do it! (Uĉinimo to!), koja je organizirala akciju u kojoj je sudjelovalo 50.000 volontera, koji su u jednom
danu oĉistili 10.000 tona otpada s budþetom od 500.000 eura. U normalnim okolnostima drþavi bi za to
bile potrebne 3 godine i više od 22 milijuna eura!
Kampanja udruge Þmergo pod nazivom „Zelena ĉistka – jedan dan za ĉisti okoliš“, usmjerena je na
podizanju svijesti graðana Hrvatske o vaþnosti osobne brige za okoliš. Gomilanje smeæa je veliki
problem današnjice koji direktno utjeĉe na kvalitetu þivljenja ljudi, ali i situacija u okolišu. Promjena
navika svakog pojedinca, ali i organizacija, poduzeæa i institucija, jedini je naĉin da se oĉuvaju prirodne
ljepote i dobra, te osigura ljepša i zdravija buduænost kojemu je cilj podizanje svijesti graðana Hrvatske i
njihovom odnosu prema okolišu. Akcija Zelena ĉistka organizirana je prema principu: svatko oĉisti svoj
kraj, a zajedno æemo oĉistiti cijelu HRVATSKU!
Zajedniĉka jednodnevna akcija ĉišæenja divljih odlagališta otpada Zelena ĉistka najveæi je ekološki
volonterski projekt u Hrvatskoj. Svi lokalni napori povezani su za oĉišæeno i zelenije sutra. Buðenje
svijesti o stvaranju i vaþnosti odgovornog gospodarenja otpadom s ciljem oĉuvanja okoliša, prirode i
planete Zemlje, koja je naše zajedniĉko dobro, prvi je korak na tom putu.
Voditeljica projekta: Amalia Misir Ĉujko, uĉiteljica prirode i biologije
 
PROJEKT - MRVA – MALI RASADNIK VOLONTERSKOG AKTIVIZMA
Projekt ima za cilj poveæati broj kvalitetnih i odrþivih volonterskih programa te programa školskog
volontiranja i odgoja za volontiranje. MRVA je projekt koji obuhvaæa niz aktivnosti sa zajedniĉkim
ciljem podizanja razine standarda organiziranog volontiranja unutar osnovnoškolskog obrazovnog
sustava. Projekt se temelji na pripremi i provedbi seminara za struĉne djelatnike osnovnih škola,
provedbi interaktivnih radionica za uĉenike 7. i 8. razreda te osnivanju uĉeniĉkih volonterskih klubova
koji bi, u konaĉnici, proveli izravne volonterske akcije u lokalnoj zajednici.
Voditeljica: Martina Þaniæ, prof.
 
PROJEKT – WORLD SKILLS CROATIA 2020 – 13- i 14. svibnja
U svrhu populariziranja strukovnog obrazovanja i vaþnosti vještina, razvoja karijere, meðunarodne
suradnje te natjecanja mladih osoba opæenito dana 13. i 14. svibnja 2020. godine na Zagrebaĉkom
velesajmu odrþat æe se Drþavna natjecanja strukovnih škola pod nazivom World Skills Croatia 2020.
Prvo takvo natjecanje odrþalo se u oþujko 2019. godine u ĉemu je i naša Škola sudjelovala. Posjetom
natjecanju uĉenici æe dobiti priliku vidjeti koje moguænosti pruþa strukovno obrazovanje, osobno se
uvjeriti u atrktivnost strukovnih zanimanja i izvrsnost koju mogu postiæi obrazovanjem u strukovnim
školama. Samo natjecanje popraæeno je brojnim aktivnostima poput “Isprobaj vještinu” gdje æe uĉenici
Godišnji plan i program rada Osnovne škole Ivane Brliæ - Ma¾uraniæ Ogulin 83
moæi isporbati svoje vještine kroz jednostavne praktiĉne zadatke, dobiti informaije o moguænostima
nastavka obrazovanja kroz radionice Hrvatskog zavoda za zapošljavanje te se upoznati s velikim brojem
razliĉitih zanimanja i novih modernim tehnologijama.
 
PROJEKT BONACA/POVJETARAC 7
Krajem mjeseca studenog 2016.godine, nastavnica hrvatskog jezika Nataša Moþgon i uĉiteljica Glorija
Domitroviæ pohaðale su trodnevnu edukaciju u okviru projekta Povjetarac-Bonaca 7, u organizaciji
udruge Novi svijet iz Siska. Seminar je obuhvaæao edukaciju struĉnih djelatnika obrazovnog sustava s
ciljem osposobljavanja za realizaciju radionica vršnjaĉke medijacije u osnovnoj školi, a proveden je
prema programu Za Svemire,moduli Damiri/ice i Spajalice dr.sc.Maje Uzelac. Nakon povratka u svoje
škole nastavnice Nataša i Glorija preuzele su zadaæu mentora uĉenika šestog razreda koji þele uĉiti kako
sukobe rješavati na miran naĉin i sami u tome sudjelovati.
Koordinatorice: Nataša Moþgon, prof. i Glorija Domitroviæ, mag. prim. educ.
 
ZUBNA PUTOVNICA
Pilot Projekt se provodi u suradnji s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo s ciljem promicanja i
zaštite oralnog zdravlja.
Dokument Strateški plan promicanja i zaštite oralnog zdravlja 2015-2017. integralni je dio Nacionalne
strategije razvoja zdravstva za razdoblje od 2012-2020. godine i krovni je dokument
dentalnomedicinske zdravstvene zaštite Republike Hrvatske koji odreðuje razvojne
prioritete,ciljeve,aktivnosti,odgovornosti.
Temeljem navedenog dokumenta donesen je Nacionalni program za preventivu i zaštitu oralnog
zdravlja koji za cilj ima podizanje svjesnosti roditelja i djece o vaþnosti odrþavanja pravilne oralne
higijene od najranije dobi, redovnog posjeæivanja stomatologa te na taj naĉin postizanje dobrog oralnog
zdravlja.
Pilot Projekt Zubna putovnica odnosno jedinstveni obrazac dentalnog statusa je jedna od
aktivnosti koja bi trebala pridonijeti da se promicanje i zaštita oralnog zdravlja uspješno provodi.
Obzirom da je za upis u osnovnu školu školskom lijeĉniku pri sistematskom pregledu
potrebno donijeti potvrdu doktora dentalne medicine, do sada nije postojao jedinstveni obrazac za
pregled kod doktora dentalne medicine koji se koristio pri upisu u školu, veæ su se u veæini sluĉajeva pri
upisu koristile potvrde razliĉitih sadrþaja i oblika. Djeca su ĉesto na prvi pregled doktora dentalne
medicine dolazila radi upisa u školu i potvrde u tu svrhu. Zubnom putovnicom æe roditelji, djeca i
lijeĉnici dentalne medicine dobiti priliku bolje se upoznati i dogovoriti o kontrolnom pregledu te,
naposljetku, stvoriti naviku redovitih posjeta radi oĉuvanja oralnog zdravlja.
Pilot projekt Zubna putovnica je zapoĉeo u 6. razredima osnovne škole u Splitsko-dalmatinskoj
i Primorsko-goranskoj þupaniji u rujnu školske 2016./2017. godine, kada su uĉenici zajedno s pozivom
na cijepljenje protiv hepatitisa B dobili i dentalni obrazac koji im je potreban za pregled kod doktora
dentalne medicine. Nakon pregleda, roditelj, staratelj ili dijete prilikom dolaska na cijepljenje protiv
hepatitisa B (na prvu ili jednu od sljedeæih doza cijepljenja) školskom lijeĉniku donosi i ispunjeni
dentalni obrazac.
Od proljeæa ove godine æe se pregledom obuhvaæati i generacija uĉenika prvog razreda osnovne
škole koji moraju kod dolaska na sistematski pregled školskom lijeĉniku prije upisa u školu donijeti
potvrdu doktora dentalne medicine. U projekt se ukljuĉuju još tri þupanije: Sisaĉko-moslavaĉka,
Vukovarsko-srijemska þupanija i Grad Zagreb.
Projekt provodi Ministarstvo zdravstva, Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ), Hrvatski
zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO), þupanijski zavodi za javno zdravstvo (ÞZJZ) Sisaĉkomoslavaĉke
i Vukovarsko-srijemske þupanije, Nastavni zavodi za javno zdravstvo (NZJZ) Splitskodalmatinske,
Primorsko-goranske þupanije i Grada Zagreba „Dr. Andrija Štampar“, Gradski ured za
zdravstvo Grada Zagreba, u suradnji s Hrvatskom komorom dentalne medicine (HKDM). Od ove
školske godine, u projekt se ukljuĉuju i uĉenici OŠ Ivane Brliæ – Maþuraniæ Ogulin.
Voditeljica projekta: Suzana Kovaĉeviæ, uĉiteljica
Godišnji plan i program rada Osnovne škole Ivane Brliæ - Ma¾uraniæ Ogulin 84
 
PROJEKT – ORALNA HIGIJENA
Provodi se u suradnji ss stomatološkim ambulantama dr. Denire Štimac i dr. Kovaĉeviæa u suradnji s
Domom zdravlja Ogulin s ciljem promicanja i zaštite oralnog zdravlja. jedna od aktivnosti koja bi
trebala pridonijeti da se promicanje i zaštita oralnog zdravlja uspješno provodi. Obzirom da je za upis u
osnovnu školu školskom lijeĉniku pri sistematskom pregledu potrebno donijeti potvrdu doktora
dentalne medicine, do sada nije postojao jedinstveni obrazac za pregled kod doktora dentalne medicine
koji se koristio pri upisu u školu, veæ su se u veæini sluĉajeva pri upisu koristile potvrde razliĉitih
sadrþaja i oblika. Djeca su ĉesto na prvi pregled doktora dentalne medicine dolazila radi upisa u školu i
potvrde u tu svrhu. Projekt ukljuĉuje uĉenike niþih razreda osnovne škole.
Voditeljica projekta: Irena Bertoviæ, uĉiteljica
 
PROJEKT - DUGARESAFEST
Glazbena manifestacija za djecu i mlade „DugaResaFest“ odrþava se petu godinu za redom, u svibnju
svake godine. Duga Resa Fest 2020. ima za cilj poveæati kulturnu ponudu u lokalnoj zajednici te
aktivirati djecu i mlade kroz kreativno izraþavanje, kulturu, umjetniĉke i glazbeno scenske i obrazovne
aktivnosti, potaknuti kreativnost, natjecateljski duh i kreativno provoðenje slobodnoga vremena.
Takoðer, cilj je promovirati i podrþati glazbeno stvaralaštvo djece i mladih na nacionalnoj i
meðunarodnoj razini te ujedno promovirati Grad Duga Resu kao centar tih aktivnosti.
Voditelj projekta: Ðurðica Cipek, Marina Turudiæ
 
PROJEKT - JAGOR
Ove godine, u organizaciji Udruge Oda prijateljstvu Ogulin, OŠ Ivane Brliæ – Maþuraniæ Ogulin
ukljuĉuje se u projekt Ogulinski djeĉji festival po uzoru na nekadašnji ogulinski projekt “Mladi Ogulina
pjevaju (Prvi glas Ogulina)”. Ovim putem razvijat æe se kod uĉenika glazbeno stvaralaštvo, a
zahvaljujuæi Osnovnoj glazbenoj školi koja djeluje pri OŠ Ivane Brliæ – Maþuraniæ Ogulin, mnogi
uĉenici ogulinskog kraja razvijaju sluh i slušne sposobnosti. Ova aktivnost je humanitarnog karaktera,
što znaĉi da æe se prihod od ulaznica biti namijenjen za pomoæ oboljeloj djeci s ogulinskog podruĉja.
Voditelj projekta: Ðurðica Cipek, Danijel Vuĉiæ
 
RAZGLEDNICA MOGA ZAVIÈAJA
Namjena projekta je potaknuti uèenike da istraþuju svoje mjesto i zavièaj.
Odabranim aktivnostima uèenici æe uèiti o svom zavièaju kroz istraþivaèki rad, a zatim svoje radove
predstaviti uèenicima drugih škola ukljuèenih u projekt.
Projekt æe se realizirati na nastavi pojedinih nastavnih predmeta i podruèja (prema Planu rada
svakog uèitelja) obradom i aktivnostima provoÏenja nastave i izvannastavnih aktivnosti.
Voditeljica projekta: Josipa Tarle
 
PROJEKT - HRVATSKE RAZGLEDNICE
Tijekom prošle dvije školske godine u našu školu, posebno uĉenicma drugog, treæeg i ĉetvrtog razreda
stizale su razglednice iznenaðenja iz svih krajeva Lijepe Naše: Varaþdina, Dubrovnika, Pule, Siska,
Kutine, Splita, Osijeka… Slali su nam uĉenici drugog, treæeg i ĉetvrtog razreda zajedno sa svojim
uĉiteljicama koji sudjeluju u razrednom projektu Hrvatske razglednice. Poslali su nam razglednicu svoga
grada kako bi nas potaknuli da se ukljuĉimo u projekt. U sklopu projekta uĉenici su poslali, diljem naše
domovine, razglednicu našeg grada Ogulina. Svaki je uĉenik odabrao svoj grad i tako naše razglednice
putuju Hrvatskom, a mi nastavljamo s projektom.
Voditeljica: Jasmina Prerad, uĉiteljica
Godišnji plan i program rada Osnovne škole Ivane Brliæ - Ma¾uraniæ Ogulin 85
 
PROJEKT ĈAĈKALICA
Impact Hub Zagreb je dio meðunarodne mreþe Impact Hubova, zajednica i coworking prostora
koji pruþaju podršku raznim diponicima u podruĉju civilnog društva i poduzetništva, ĉija je misija
stvaranje pozitivnih društvenih promjena.
Zajedno s timom bliskih suradnika organizirali su „Ĉaĉkalicu“, natjecanje za djecu viših razreda
osnovne škole koje ima za cilj popularizaciju strukovnih zanimanja i ruĉnog rada opæenito. „Ĉaĉkalica“
je projekt koji je nastao u sklopu meðunarodnog programa beyond (un)employment financiranog od
strane Robert Bosch fondacije. Projekt je veæ prve godine dobio podršku od Bosch fondacije kao i
Veleposlanstva SAD-a u Zagrebu. FER, Hrvatski robotiĉki savez i drugih kljuĉni dionici podupiru nas s
promocijom, sucima i volonterskom potporom za razliĉite faze projekta.
Natjecateljski dio „Ĉaĉkalice“ odvija se kroz dva procesa: izrada predmeta i rješavanje zadataka. Timovi
natjecatelja moraju izraditi funkcionalan predmet koji æe smjestiti u školski prostor, a dodatne bodove
mogu ostvariti kroz rješavanje zadataka koji æe im biti dostupni prijavom na natjecanje. Tim
predmetom moraju poboljšati školski prostor i doprinijeti procesima koji se u njemu odvijaju. To je
prilika da djeca bolje upoznaju svoje škole, naĉin na koji funkcioniraju, a iznad svega prilika da timskim
radom daju svoj doprinos okruþenju u kojem provode toliko vremena.
U prošloj godini zapoĉelo se s pilot projektom, a u natjecanju je sudjelovalo 24 tima iz cijele
Hrvatske, što ukljuĉuje stotinjak djece i dvadeset mentora. Svaki od tih timova je ukljuĉio u proces
obitelji, prijatelje, lokalnu zajednicu, razne djelatnike škola, od domara do ravnatelja.
Voditelj projekta: Þeljko Blaškoviæ, Danko Bertoviæ, Anita Belanĉiæ
PROJEKT - MALI GLAGOLJAŠI
Cilj projekta je spoznavanje vaþnosti oĉuvanja ljepota i vrijednosti hrvatskoga jezika, povijesno-kulturne
baštine i nacionalnog identiteta.
Razvijanje osjeæaja za suradnju, meðusobno poštivanje i uvaþavanje.
Kreativnim radom i druþenjem bolje upoznati samoga sebe i proširiti vlastite spoznaje, pisanje
na glagoljici, praktiĉan rad, te sudjelovanje na radionicama posveæenima glagoljici.
Voditeljica: Jasmina Prerad
Vanjski suradnik: Mirjana Grubišiæ
 
PROJEKT - VJEÞBAONICA
Uĉenici naše škole su izrazito aktivni na nastavi TZK, ali i izvan nastave TZK. U školi se osim redovne
nastave TZK, izvan nastavne Sportske grupe, þupanijskih natjecanja, projekta „Univerzalne sportske
škole“ za uĉenike 1. - 4. razreda, projekta „Vrtim zdravi film“ za uĉenike 7. razreda odrþava i novi pilot
projekt „Vjeþbaonica“ za uĉenike 5. - 8. razreda. U sklopu projekta koje æe se odrþavati tijekom školske
godine 2019./2020., uĉenici æe prisustvovati brojnim posjetama športskih klubova koji djeluju u Gradu
Ogulinu (ŠZGO) i šire.
Nositelj aktivnosti: Katarina Magdiæ
PROJEKT - EUROPSKI ŠKOLSKI SPORTSKI DAN – 30. rujna 2019.
Europski Školski Sportski Dan (ESSD) je školski dan posveæen zabavi, zajedniĉki igri, promicanju
tjelesne aktivnosti i zdravlja. To je proslava, koja školama pruþa priliku da:
 Podignu kvalitetu tjelesnog odgoja (TO) i sporta u školama
 Z mlade stvore zabavu i uþitak kroz fiziĉku aktivnost
 Promoviraju zdravlje i dobrobit kroz cjeloþivotno uĉenje
 Ojaĉaju socijalno ukljuĉivanje i razvoj socijalne kompetencije meðu uĉenicima.
ESSD je otvoren za bilo kakve fiziĉke aktivnosti s tradicijom- biti aktivan najmanje 120 minuta
tijekom dana i pretrĉati ili prehodati udaljenost odreðene godine (npr. 2015 metara u 2015. godini).
Godišnji plan i program rada Osnovne škole Ivane Brliæ - Ma¾uraniæ Ogulin 86
Europski Školski Sportski Dan inspirirao je Maðarski Školski Sportski Dan; dogaðaj koji je
organiziran od strane Maðarskog Školskog Sportskog Društva u posljednjih 10 godina. To je bio dan
posveæen promociji tjelesne aktivnosti, isprobati nove naĉine fiziĉke aktivnosti i sporta, i naravno za
ojaĉanje iskustva “pripadnosti školi“ za svakog uĉesnika.
Voditelji: Vilko Sušanj, prof. i Katarina Magdiæ, dipl. uĉiteljica TZK
UĈENIĈKA ZADRUGA „REGOĈ“
Program rada sastavni je dio Godišnjeg plana i programa škole za školsku godinu 2019./2020.
Vidljiv je i kroz izvannastavne aktivnosti.
Voditeljica: Ivana Stipetiæ
UĈENIĈKI LIST „REGOĈ“
Nosioci: Mirjana Lesiæ, Danko Bertoviæ i novinarska grupa Matiĉne škole s voditeljicom Natašom
Moþgon
WEB I FACEBOOK STRANICA ŠKOLE
Nositelj aktivnosti: Danko Bertoviæ
PROJEKT “KARLOVAĈKA ÞUPANIJA ZA INKLUZIVNE ŠKOLE”
Projektom su osigurana tri pomoænika u nastavi i jedan komunikacijski posrednik za ĉetiri uĉenika s
teškoæama u razvoju u našoj školi.
Koordinatorica projakta: Helena Vukelja, prof.
PROJEKT: PPP – Prihvaæaj, Poštuj, Povezuj!
Centar Krugovi je u pripremi dokumentacije za prijavu natjeĉaja za Ministarstvo znanosti i
obrazovanja za izvaninstitucionalni odgoj i obrazovanje- prijavu projektnih prijedloga za školsku godinu
2019./2020.
U našoj školi bismo provodili sljedeæe aktivnosti za jedan razredni odjel od 2. do 4. razreda /s
naglaskom na razredne odjele u kojima postoji potreba za inkluzijom djece pripadnika nacionalnih
manjina, djece s teškoæama ili postoji potreba za radom na razvoju razredne kohezije i nenasilne
komunikacije/:
• Odrþavanje ciklusa 5 radionica za djecu sa sljedeæim temama: 1. Budimo prijateljiradionica
poticanja socijalne inkluzije, djeca æe nauĉiti razlikovati prijateljsko od neprijateljskog
ponašanja te putem anonimnih anketa i vjeþbi biti potaknuta na razmišljanje o slici o sebi te uoĉavanje
osobina koje þelimo postiæi kao razred zajedno 2. Razgovaramo- razumijemo se - kroz promišljanje o
sebi, dramske uloge, razvoj empatije za potrebe drugoga, radionica jaĉa komunikacijske vještine djece,
naĉine na kojima moþemo preuzeti aktivnu ulogu u samozastupanju, korištenje ja-ti poruka i tehnike
restitucije 3. Razliĉiti, a opet isti. Cilj radionice je osvijestiti postojanje drugaĉijih te potaknuti senzibilitet
djece za osjeæaje i potrebe drugaĉijih od mene: etniĉke manjine, vjerske manjine, socijalno ugroþene
skupine, oboljeli od teških i zloæudnih bolesti, osobe s invaliditetom. Kroz radionicu djeca æe osvijestiti
da je svako dijete jednako vrijedno, posjeduje osobne potencijale ta na koji naĉin oni dolaze do izraþajakako
potaknuti prihvaæanje i uvaþavanje razliĉitih 4. Nasilje nije odgovor. Cilj radionice je poduĉiti
djecu da osvijeste koje vrste nasilja postoje i koje osjeæaje ono u njima izaziva. Osnovno je da dijete
bude dovoljno informirano za raspoznavanje nasilja sebe ili vršnjaka, kako bi pravovremeno reagiralo te
kroz razgovor s roditeljem i struĉnjakom škole imalo moguænost osnaþiti se i adekvatno reagirati na
nasilje. Radionica æe obraðivati i temu govora mrþnje, posebno prema marginaliziranim društvenim
skupinama 5. Emocije- tvoje i moje. Kada se dijete naðe u konfliktnim situacijama, reagira razliĉito:
povlaĉenjem, napadom, optuþbama, bijesom usmjerenom prema sebi ili prema drugome, strahom
ukoliko je druga strana jaĉa. Dijete ĉesto u školu nosi posljedice stesa s kojim se suoĉava unutar
Godišnji plan i program rada Osnovne škole Ivane Brliæ - Ma¾uraniæ Ogulin 87
obiteljskog doma. Cilj radionice je potaknuti djecu na nošenje s teškim emocijama, prepoznavanje istih
kod sebe i drugih te davanje meðusobne podrške u izraþavanju emocija na prihvatljiv naĉin.
• Obiljeþavanje Svjetskog dana djece, dana djeĉjih prava 20. studenog poticanjem
likovnih, literarnih radova djece. Djeca æe likovnim radovima i literarnim djelima biti potaknuta na
kreativnost u osmišljavanju naĉina za promicanje tolerancije, meðusobnog uvaþavanja i promicanja
djeĉjih prava opæenito. Radovi æe biti izloþeni u holu škole.
• U sklopu projekta planiramo ukljuĉiti Svetlanu Patafta, dramsku pedagoginju iz udruge
Puna kuæa, za izvoðenje Boal tehnike, tzv. kazališta potlaĉenih, kako bi se djecu potaknulo na kritiĉko
mišljenje u tematici ostvarivanja djeĉjih prava
• Poticanje djece za aktivno graðanstvo kroz aktivnost Djeca za pet- prikupljanje rabljenih
igraĉaka kojima se pomaþe akciji prikupljanja humanitarnih sredstava za djecu oboljelu od malignih
bolesti
• Odrþavanje predavanja „Roditelj- podrška i primjer“ za jaĉanje roditeljskih uloga u
promicanju inkluzije djece koja su razliĉita, poticanja povjerenja u odnosu roditelj- dijete
• Prikazivanje 2 animirana filma na temu nenasilne komunikacije i inkluzije djece s
razliĉitostima- poticanje diskusije i razvoj kritiĉkog mišljena djece
Voditelj projekta: Martina Þaniæ, prof.
PROJEKT - OSIGURAVANJE BESPLATNIH ŠKOLSKIH OBROKA ZA DJECU U RIZIKU
OD SIROMAŠTVA
Projekt je zapoĉeo 19. 9. 2017., a svrha projekta je osiguravanje redovite i kvalitetne prehrane za djecu
iz socijalno ugroþenih obitelji u osnovnim školama. Ciljne skupine su djeca iz socijalno ugroþenih
obitelji u osnovnim školama. Kriteriji odreðivanja najpotrebitijih osoba u okviru ciljnih skupina su
socijalna slika obitelji, cjelovitosti obitelji (jedan/oba roditelja) te ukupna primanja domaæinstava. Broj
djece koji se trenutno nalazi u riziku od siromaštva, kao i broj djece kojoj je osigurana prehrana kroz
veæ postojeæe programe subvencionirane prehrane je za 100 uĉenika OŠ Ivane Brliæ - Maþuraniæ, a
Socijalnim programom Grada Ogulina obuhvaæeno je 8 uĉenika OŠ Ivane Brliæ – Maþuraniæ Ogulin.
PROJEKT - PROGRAM ZA RAZVOJ POTENCIJALA DJECE I MLADIH “LJUBAV U
POKRETU”
Program se provodi putem odabranih radionica koje æe pedagoginja škole provoditi s dijelom uĉenika
petih i šestih razreda paralelno sa Satovima razrednika u dogovoru s razrednicima.
Ciljevi programa su:
o poticati zdrav razvoj djece;
o poticati razvoj potencijala djece;
o osigurati zaštitu prava i dobrobiti djece;
o omoguæiti razvoj samopoštovanja, samopouzdanja i stvaranje snaþnog osobnog integriteta i
osjeæaja ljudskog dostojanstva;
o stvoriti predispozicije za usvajanje kvalitetnih oblika vršnjaĉkog druþenja i zabave;
Putem boje, glazbe, likovnog izraþavanja, korištenjem pokreta i govora, rada u malim grupama
djeca vjeþbaju kreativnost i druge þivotno vaþne vještine (govorništvo i javni nastup, samopouzdanje i
samopoštovanje, vještine rješavanja problema, ovladavanja tremom, umijeæe nošenja sa stresom,
ljutnjom itd.)
Voditeljica: Anka Ivoševiæ, prof.
PROJEKT “POSJET OSMIH RAZREDA VUKOVARU”
Cilj projekta „Posjet osmih razreda Vukovaru“ jest uĉenike osmih razreda kroz dvodnevne posjete
Vukovaru uĉiti o vrijednostima Domovinskog rata i Bitke za Vukovar. Posjet ukljuĉuje odrþavanje
predavanja o Domovinskom ratu u skladu s nastavnim programom predmeta Povijest za osme razrede,
obilazak svih mjesta sjeæanja vezanih za Domovinski rat, prenošenje poruke mira, prihvaæanja
Godišnji plan i program rada Osnovne škole Ivane Brliæ - Ma¾uraniæ Ogulin 88
razliĉitosti i suosjeæanja kroz Školu mira i radionice. Ministarstvo branitelja financira smještaj, prijevoz i
prehranu za sve uĉenike osmih razreda tijekom posjeta.
U sklopu dvodnevnog posjeta, osim obilaska memorijalnih lokaliteta u Vukovaru, uĉenici æe
takoðer posjetiti Gradski muzej Vukovar i Muzej vuĉedolske kulture. U školskoj godini 2014./2015.,
Javnu ustanovu posjetilo je 6084 uĉenika osmih razreda u sklopu pilot-projekta „Posjet osmih razreda
Vukovaru“. Tijekom školske godine 2019./2020. planirano je da Javnu ustanovu posjeti otprilike 40
000 uĉenika osmih razreda, što dovoljno govori o napretku i uspjehu projekta. Projekt je ujedno i naĉin
socijalizacije u novom okruþenju, prilika za upoznavanje obiĉaja, navika i kulture zaviĉaja u cjelini, kao i
poticaj nastavnicima da primjenjuju korelaciju i integraciju nastavnih sadrþaja. U šk. god. 2019./2020.
naši uĉenici 8. –ih razreda posjetit æe Vukovar 24. i 25 listopada 2019.
SVJETSKI DAN TABLICE MNOÞENJA
Ove godine po deveti puta odrþava se Svjetski dan tablice mnoþenja. To je inicijativa koju je pokrenuo
Andrzej Grabowski, matematiĉar i tvorac matematiĉkih karata Grabowski’s “Tablice mnoþenja” te
pokretaĉ Poljskog natjecanja u znanju tablice mnoþenja. Do sada se u ovaj dogaðaj ukljuĉilo više od
550.000 sudionika iz Albanije, Hrvatske, SAD-a, Rusije, Poljske, Perua, Kolumbije, Švicarske te mnogih
drugih zemalja.
Sve škole zainteresirane za sudjelovanje u ovom dogaðaju trebaju se do 28. rujna 2019. godine
registrirati na sljedeæoj poveznici https://www.wmtday.org/registration-2019 gdje æe nakon
registracije moæi preuzeti materijale i prijedloge za provoðenje ovog dogaðaja u školi.
PROJEKT - EUROPSKI TJEDAN KODIRANJA
EU Code Week inicijativa je Europske komisije koje se odrþava od 2013. godine, a cilj joj je promocija
kreativnosti, rješavanja problema te zajedniĉkog rada kroz programiranje. U 2018. godini u inicijativi je
aktivno je sudjelovalo više od 2,7 milijuna sudionika.
Ove godine EU Code Week æe se odrþati od 5. do 20. listopada.
Svi zainteresirani uĉitelji ukljuĉit æe se u DEEP DIVE MOOC teĉaj u trajanju od 25 sati koji zapoĉinje
16. rujna 2019. godine. Teĉaj se odrþava na hrvatskom jeziku, a potpora je uĉiteljima i nastavnicima u
osnovnom i srednjoškolskom obrazovanju koji traþe i/ili razvijaju vlastite ideje i materijale za
pouĉavanje, te razvijaju scenarije uĉenja pomoæu kojih uvode raĉunalno razmišljanje i kodiranje u
uĉionice.
Ministarstvo znanosti i obrazovanja podrþava ovu inicijativu i poziva hrvatske uĉitelje i nastavnike da se
aktivno ukljuĉe u inicijativu i pokaþu spremnost da STEM revolucija zaþivi u hrvatskom obrazovnom
sustavu. Cilj je inicijative pokazati kako programiranjem realizirati vlastite ideje, poveæati vidljivost
programiranja i okupiti motivirane osobe u cilju zajedniĉkog uĉenja. Svatko moþe organizirati
dogaðanje povezano s Tjednom programiranja (škole, neprofitne organizacije, poduzeæa, knjiþnice,
programerski klubovi) i uvrstiti ga na zemljovid na web-stranici codeweek.eu koja sluþi kao katalog
inicijativa u podruĉju programiranja.
Nositelj programa: Anita Belanĉiæ
PROJEKT - MEÐUNARODNA SURADNJA - GIGNAC
Sedam godina provodi se partnerstvo i meðunarodna suradnja s francuskim gradom Gignacom. U šk.
god. 2019./2020. oĉekuje se dolazak 21 uĉenika iz Francuske i tri uĉiteljice u razdoblju od 8. – 13. 5.
2020. godine. Nositeljice ovog projekta su uĉitelji engleskoga jezika: Marina Turudiæ, Marina Košenski
Jagnjiæ, Monika Milanoviæ, Jasmina Salopek Smolĉiæ i Dalibor Þaniæ.
Godišnji plan i program rada Osnovne škole Ivane Brliæ - Ma¾uraniæ Ogulin 89
PROJEKT - SHEMA ŠKOLSKOG VOÆA – JEDEM VOÆE, MISLIM ZDRAVO!
Ovo je program usmjeren prema usvajanju dobrih prehrambenih navika djece od najranije dobi, koje
utjeĉu na kvalitetu þivota, te prema borbi protiv pretilosti (debljine) uzrokovane prije svega lošim
prehrambenim navikama.
Cilj je poveæati potrošnju voæa i povræa kod djece u niþim razredima osnovne škole te im time
• uravnoteþiti prehranu i smanjiti unos hrane s visokim sadrþajem masti, šeæera i soli,
• omoguæiti školskoj djeci dodatni obrok svjeþeg voæa i / ili povræa,
• promovirati zdrave prehrambene navike djece radi poveæanja udjela voæa i povræa u njihovoj
prehrani kako bi se sprijeĉila debljina i bolesti uzrokovane neadekvatnom prehranom u djeĉjoj dobi.
Shema školskog voæa vaþna je inicijativa koja svoj djeci od prvog do ĉetvrtog razreda osigurava
obrok svjeþeg voæa i povræa.
PROJEKT - ŠKOLSKI MEDNI DAN
Ministarstvo poljoprivrede zapoĉinje provedbu Programa školskog mednog dana i promociju meda
hrvatskih pĉelinjaka u osnovnim školama. Cilj Programa je potaknuti i educirati djecu i njihove roditelje
o vaþnosti konzumiranja meda. Ministarstvo æe u ovaj program uloþiti 2 milijuna kuna od ĉega 1,2
milijuna za organizaciju Školskog mednog dana te 800.000 kuna za Promociju meda hrvatskih
pĉelinjaka.
Program æe se provoditi u prvim razredima osnovnih škola, a iskoristit æe se prilika da se, osim vaþnosti
meda, djeci od rane dobi podigne svijest o potrebi konzumacije lokalnih poljoprivrednih proizvoda.
Djeci se þeli ukazati na ulogu i znaĉaj pĉelarstva u cjelokupnoj poljoprivrednoj proizvodnji, posebice
zbog odrþavanja ekološke ravnoteþe i biološke raznolikosti, buduæi da 84 % biljnih vrsta i 76 %
proizvodnje hrane u Europi ovisi o oprašivanju koje obavljaju domaæe i divlje pĉele.
„Školski medni dan“ odrþat æe se 7. prosinca, na dan sv. Ambrozija, zaštitnika pĉela i pĉelara.
Uĉenicima prvih razreda osnovnih škola podijelit æe se med zapakiran sukladno posebnim pravilima
Hrvatskog pĉelarskog saveza u „nacionalnu staklenku za med“ volumena 370 mL.
PROJEKT – MLIJEKO U ŠKOLAMA
Program mlijeka u školama je program Europske unije za opskrbu djece mlijekom i mlijeĉnim
proizvodima. Ovaj program uz program voæa i povræa u školama dio je programa za poboljšanje
dostupnosti hrane namijenjenih poboljšanju distribucije poljoprivrednih proizvoda i poboljšanju
prehrambenih navika djece. Program mlijeka u školama nema samo prehrambeni veæ i edukativni
karakter jer doprinosi razvitku svijesti o vaþnosti zdrave prehrane.
PROJEKT - VRTIM ZDRAVI FILM
Projekt Vrtim zdravi film ima za cilj educirati uĉenike sedmih razreda o vaþnosti pravilne prehrane i
vaþnosti bavljenja tjelesnom aktivnošæu. Na taj naĉin naše poruke dopiru do uĉenika u fazi u kojoj
formiraju svoje stavove i ponašanja te im pomaþemo da usvoje zdrave navike koje æe biti njihovih
þivota i u kasnijoj dobi.
Voditeljica projekta: Katarina Magdiæ
UNICEFOV PROJEKT „ŠKOLE ZA AFRIKU”
Sudjelovanjem u ovom projektu ostvarujemo sljedeæe ciljeve:
 škole dostupne svima,
 škole opskrbljene pitkom vodom,
 škole koje pruþaju sigurno okruþenje za igru i uĉenje djece,
 škole koje su zalog bolje buduænosti djece
Godišnji plan i program rada Osnovne škole Ivane Brliæ - Ma¾uraniæ Ogulin 90
 projekt u veæem djelu provodimo za potrebe nas i naše lokalne zajednice.
Koordinatorica projekta: Anka Ivoševiæ
PROJEKT - BORBOM PROTIV SIROMAŠTVA I SOCIJALNE ISKLJUĈENOSTI ZA
DJEĈJA PRAVA
Sudjelovanjem u ovom projektu ostvarujemo i provodimo:
 Glazbeno – dramsko – scenske programe
 Prodajne aukcije
 Produkcije uĉenika Osnovne glazbene škole
 Prikupljanje pomoæi u novcu, odjeæi, obuæi i hrani za socijalno ugroþenu skupinu djece:
siromašna djeca, udomljena djeca, bolesna djeca, djeca nacionalnih manjina (Romi)
OŠ Ivane Brliæ – Maþuraniæ je partnerska organizacija u projektu Društva „Naša djeca“ Ogulin
na Natjeĉaju Naklada za civilno društvo i graðanski odgoj gdje pouĉavamo uĉenike
o ljudskim/djeĉjim pravima, Opæoj deklaraciji o pravima ĉovjeka i Konvenciji o pravima djeteta te o
naĉinima njihova postizanja i zaštite.
Voditeljice: uĉiteljice produþenog boravka
PROJEKT - LEARNING SCHOOL
Projekt u suradnji s Gimnazijom Bernandina Frankopana Ogulin ima za cilj promicanje suradnje
izmeðu škola kroz uspostavu platforme za uĉenje kroz školske zadruge, kao novi naĉin za kombiniranje
teorije s praksom u strukovnim školama. Osnivanje školskih zadruga i njihovo funkcioniranje æe sluþiti
kao instrument za uvoðenje i promicanje poduzetništva u partnerskim školama, a uĉenici æe steæi znanja
o trþišnim mehanizmima, poslovanju, timskom radu i odgovornosti, te æe razviti osobne vještine i
sposobnosti potrebne za poduzetniĉke aktivnosti. Kroz školske zadruge kao praktiĉan naĉin uĉenja,
uĉenici æe shvatiti što to znaĉi biti zaposleni te æe dobiti uvid u lokalnim institucijama trþišta rada, uz
stvaranje veze s lokalnim poduzeæima.
PROJEKT - INSPIRING SCIENCE EDUCATION
Inspiring Science Education – meðunarodni projekt u kojem sudjeluje 30 partnera iz 15 europskih
zemalja. U Hrvatskoj projekt ga koordinira CARNet, a financiran je iz programa potpore politike za
konkurentnost i inovacije u informacijskoj i komunikacijskoj tehnologiji (CIP ICT PSP) Europske
Unije. Osnovni cilj projekta je popularizacija znanosti i prirodoslovnih predmeta korištenjem e-learning
resursa.
Koordinatorica: Anita Belanĉiæ
PROJEKT - MOVE WEEK
Danas postoji niz dokaza da redovita tjelesna aktivnost ima brojne zdravstvene, psihološke,
društvene, ekonomske i ekološke dobrobiti. Usprkos svim znanjima udio tjelesno nekativnih stanovnika
je vrlo visok, kako u Europi tako i u Hrvatskoj. Promicanje tjelesne aktivnosti danas predstavlja jedan
od najvaþnijih javnozdravstvenih zadataka.
International Sport and Culture Association (ISCA) je 2012. godine pokrenula
NowWeMOVE kampanju s vizijom postizanja novih 100 milijuna tjelesno
aktivnih graðana Europe do 2020. godine.
Move week je središnji dogaðaj kampanje koja promovira sport i tjelesnu aktivnost s naglaskom na
dobrobit tjelesnog vjeþbanja.
Primarni cilj MOVE Weeka 2018 je osvijestiti graðane o istraþivanjima koja ukazuju da æe po prvi puta
današnje generacije djece zbog nedovoljne tjelesne aktivnosti i prekomjerne tjelesne teþine þivjeti kraæe
od svojih roditelja. Sukladno konceptu i samoj viziji kampanje, ciljanu skupinu ĉini cjelokupna
populacija, a posebno djeca i mladi i obitelji. Zavod za javno zdravstvo Karlovaĉke þupanije veæ niz
Godišnji plan i program rada Osnovne škole Ivane Brliæ - Ma¾uraniæ Ogulin 91
godina organizira i provodi razliĉite programe i projekte s ciljem poticanja i osnaþivanja stanovništva na
usvajnje zdravog þivotnog stila te se sa zadovoljstvom ukljuĉio u obiljeþavanja Move Weeka 2018.
Voditelji projekta: Vilko Sušanj i Katarina Magdiæ
PROJEKT - NATJECANJE U ĈITANJU NAGLAS
Ciljevi:
- poticanje i popularizacija knjige, ĉitanja i ĉitanja naglas;
- razvijanje ljubavi prema knjizi i ĉitanju, tj. Kvalitetno provoðenje slobodnog vremena;
- unaprjeðenje ĉitalaĉkih sposobnosti uĉenika;
- naglašavanje da je ĉitanje temelj cjeloþivotnog obrazovanja;
- poticanje usmenog izraþavanja;
- razvijanje motivacijskih sposobnosti.
Koordinatorice: Marija Koliæ, knjiþniĉarka, Nataša Moþgon, Ivana Stipetiæ, Ana Musulin, Draga
Šeremet, Valentina Matešiæ, uĉiteljice razredne nastave
PROJEKT - ĈITANJEM DO ZVIJEZDA
Cilj ovog programa je potaknuti uĉenike kroz natjecanje na ĉitanje s razumijevanjem, istraþivanje,
otkrivanje, stvaranje.
Na ovaj naĉin se potiĉe timski rad, ali i individualni napor. Uĉenici se pouĉavaju informacijskim
tehnikama, vještinama i znanjima. Kod njih se razvija kreativnost. Jedna od zadaæa programa je rad na
unapreðivanju þivotnih vještina i sposobnosti djece i mladih kao i poticanje djece na organizirano i
smisleno provoðenje slobodnog vremena.
Koordinatorice: Marija Koliæ, Nataša Moþgon, Ivana Stipetiæ, Draga Šeremet, Ana Musulin, Valentina
Matešiæ
PROJEKT - PROGRAM PREVENCIJE NASILJA
Program rada sastavni je dio Godišnjeg plana i programa škole za školsku godinu 2019./2020. U njega
je ugraðen i program prevencije seksualnog nasilja nad djecom.
Voditeljice: Anka Ivoševiæ, pedagoginja
Martina Þaniæ, psihologinja
PROGRAM BORBE PROTIV OVISNOSTI
Program rada sastavni je dio Godišnjeg plana i programa škole za školsku godinu 2019./2020.
Dio programa se realizira u suradnjis Gradskim društvom Crvenog kriþa grada Ogulina.
Voditeljice: Anka Ivoševiæ, pedagoginja
Martina Þaniæ, psihologinja
Jasmina Prerad,
PREVENTIVNI PROJEKT – 100 LJUDI, 100 ÆUDI
U partnerstvu s tri osnovne škole: OŠ Kuršanec (Ĉakovec), OŠ Ivane Brliæ-Maþuraniæ (Ogulin) i OŠ
Eugena Kumiĉiæa (Slatina) Savez društava Naša djeca Hrvatske u suradnji s Društvima Naša djeca
provodi projekt prevencije nasilja meðu djecom, a podrþalo ga je MZOS.
Voditeljica projekta: Vesna Kurelac, uĉiteljica RN
PREVENTIVNI PROJEKT – ZDRAV ZA 5
Provodi se u suradnji Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva zdravlja
Godišnji plan i program rada Osnovne škole Ivane Brliæ - Ma¾uraniæ Ogulin 92
Projektom se þeli ukazati mladima na štetnost alkohola, opojnih droga, kocke i igara na sreæu te ih
usmjeriti na zdrav þivot i društveno prihvatljive oblike ponašanja.
Voditeljica projekta: Anka Ivoševiæ, prof.
PROJEKT - PROGRAM SIGURNOG PONAŠANJA U PROMETU
Ovaj program se realizira u suradnji s djelatnicima Policijske uprave Karlovaĉke þupanije Ispostavom
Ogulin te Gradskim društvom Crvenog kriþa grada Ogulina.
Obuhvaæa rad s uĉenicima prvih razreda osnovnih škola.
Voditeljica: Anka Ivoševiæ, prof.
PROJEKT - PROGRAM „TRGOVANJE LJUDIMA“ ZA UĈENIKE OD 1. DO 4. RAZREDA
Projekt se odvija u suradnji s Gradskim društvom Crvenog kriþa grada Ogulina
Voditeljice: uĉiteljice RN
PROGRAM „MOGU AKO HOÆU 1“ – „MAH – 1“
Program je namijenjen uĉenicima ĉetvrtih razreda koji u pratnji uĉitelja i kontakt policajca posjeæuju
prostorije policijske postaje. Kontakt policajac uĉenike upoznaje s radnim okruþenjem i naĉinom rada
policije. Dodatnu edukaciju o samozaštitnom ponašanju u sluĉajevima pronalaska predmeta vezanih uz
drogu, nasilje, vandalizam i druge pojave riziĉnih i društveno neprihvatljivih ponašanja ukratko
prezentiraju policijski sluþbenici za prevenciju.
Voditeljice projekta: Anka Ivoševiæ, prof. i Martina Þaniæ, prof.
PROGRAM ZAJEDNO MOÞEMO VIŠE
Ovaj preventivni program namijenjen za uĉenike 4., 5., 6. i 7. r. OŠ. Sastoji se od ĉetiri komponente:
Mogu ako hoæu 1 „MAH – 1“ (program namijenjen za uĉenike 4. r.), Prevencija i alternativa (program
namijenjen za uĉenike 5. r.), Prevencija nasilja u obitelji i meðu mladima ( program namijenjen
uĉenicima 7. r.) i Mogu ako hoæu 2 „MAH – 2“ (namijenjen za uĉenike 6. r.). Cilj ovog projekta je
potaknuti cijelu populaciju na borbu protiv ovisnosti, nasilja i drugih oblika neprimjerenog ponašanja
mladih u našoj zajednici.
Voditeljice programa: Anka Ivoševiæ, prof. i Martina Þaniæ, prof.
PROJEKT - MANJE ORUÞJA, MANJE TRAGEDIJA
Preventivna akcija koja se provodi u svrhu senzibiliziranja javnosti i poticanja graðana na dobrovoljnu
predaju dozvoljenog i zabranjenog oruþja, minsko – eksplozivnih sredstava, a u cilju poveæanja opæe
sigurnosti na podruĉju Karlovaĉke þupanije sprjeĉavajuæi na taj naĉin tragedije i kaþnjive radnje kojima
je uzrok oruþje i eksplozivna sredstva. Ciljane skupine su uĉenici 4. – 8. r.
Voditeljica projekta: Anka Ivoševiæ, prof.
PROJEKT - ÞIVIM ÞIVOT BEZ NASILJA
Preventivna aktivnost koja se provodi u suradnji s MZOS – a i nevladinim organizacijama, a s ciljem
sprjeĉavanja nasilja prema þenama, nasilje u obitelji, nasilja meðu mladima te izgradnje kulture nenasilje
i tolerancije. Sastoji se od tri kljuĉne komponente: interaktivne radionice, umjetniĉko – edukativni
program i interaktivne radionice. Ciljana skupina ove preventivne aktivnosti su uĉenici 7. razreda.
Voditeljica projekta: Martina Þaniæ, prof.
Godišnji plan i program rada Osnovne škole Ivane Brliæ - Ma¾uraniæ Ogulin 93
PROJEKT - OVISNOST O INTERNETU
Ova preventivna aktivnost namijenjena je uĉenicima 3. – 8. r. osnovnih škola.

Voditeljica projekta: Anka Ivoševiæ, prof.
VEĈER MATEMATIKE
CILJ: Popularizacija matematike, te poticanje uĉenika za nastavak matematiĉkog obrazovanja te
izgradnju pozitivnog stava.
Koordinatorica: Suzana Ninkoviæ, prof. i ostali uĉitelji matematike i RN
PROGRAM PROMETNE KULTURE ZA NAJMLAÐE – 2. r.
Program prometne kulture za najmlaðe preventivna je aktivnost kojoj je glavni cilj razvijanje djeĉje
svijesti o opasnostima cestovnog prometa. Iskustvo milijuna djece diljem Europe potvrðuje originalnost
i jedinstvenost ovakvog naĉina edukacije. U Republici Hrvatskoj Program se provodi uz suglasnost i
potporu MUP – a RH (Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa), MZO – a RH, Agencije
za odgoj i obrazovanje, u suradnji sa Sluþbom za prevenciju Ravnateljstva policije, Hrvatskim Crvenim
kriþem i Hrvatskom vatrogasnom zajednicom. Program edukacije sastoji se od teorijskg i praktiĉnog
dijela za uĉenike 2. – ih razreda nsše Škole. S dana obuke i edukacije, dijete dobiva diplomu i
fotografiju. Voditeljice projekta: Uĉiteljice 2. – ih razreda
KLOKAN – meðunarodno matematiĉko natjecanje
Kordinatorica: Tihana Salopek, prof.
UNIVERZALNA ŠPORTSKA ŠKOLA ZA UĈENIKE 1. do 4. RAZREDA
Koordinatori: Vilko Sušanj i Katarina Magdiæ
TENIS
u suradnji sa Športskom zajednicom grada Ogulina za uĉenike prvih razreda.
STUDIJSKO PUTOVANJE UĈITELJA 2019.
SOLIDARNOST NA DJELU
-koordinatorica ovog projekta je uĉiteljica Jasmina Prerad
ADVENT U OGULINU 2019.
FESTIVAL BAJKE U OGULINU 2020.
DAN GRADA OGULINA I UZVIŠENJA SV. KRIÞA
EUROPSKI TJEDAN KRETANJA
DAN UĈITELJA
DJEĈJI TJEDAN
DANI KRUHA – DANI ZAHVALNOSTI ZA PLODOVE ZEMLJE
SVETI NIKOLA
Godišnji




CMS za ¹kole logo
Osnovna ¹kola Ivane Brliæ-Ma¾uraniæ Ogulin / Ulica Josipa bana Jelaèiæa 1, HR-47300 Ogulin / os-ibmazuranic-ogulin.skole.hr / ured@os-ibmazuranic-ogulin.skole.hr
preskoèi na navigaciju