Dragons and fairies-etwinning projekt

Autor: Danko Bertović, 10. 12. 2020.

Ljepote našeg zavičaja i njihova zanimljivost uvijek su bile neiscrpna tema u odgojno-obrazovnom radu s učenicima.  Čitajući priče, bajke i legende ulazili smo u svijet mašte zamišljajući kako izgledaju pojedina mjesta i likovi u njima.

Upravo takve priče bile su poticaj  učenicima 3.a  razreda  da se s nastavnicom Anitom Belančić i učiteljicom Alemkom Lovnički uključe u etwinning projekt „Dragons and fairies“ ( „Zmajevi i vile“). Istražujući svoj zavičaj kao dio nastavnih sadržaja Prirode i društva nije bilo teško ostvariti zadano.

eTwinning je jedna od aktivnosti programa Erasmus+ namijenjena  međunarodnoj suradnji i usavršavanju nastavnog i nenastavnog osoblja od predškolskog do srednjoškolskog obrazovanja.

Služi nastavnicima i učenicima za upoznavanje i suradnju s kolegama iz europskih škola kroz različite oblike usavršavanja te rad na zajedničkim virtualnim projektima.

U projektu „Dragons and fairies“ sudjelovalo je ukupno pet zemalja (Estonija, Turska, Grčka, Srbija i  Republika Hrvatska) uz uključenost više škola iz svake pojedine zemlje. Rad svojih učenika prezentiralo je dvadeset pet učiteljica i učitelja.  Vrijeme ispunjavanja projektnih zadataka  bilo je određeno kroz mjesece listopad i studeni.  Evaluacija rada i prezentacija svih aktivnosti planirane  su za mjesec prosinac.

U projektu   s temom o zmajevima i vilama  predstavljeno je  Šmitovo jezero s legendom o Sv. Jurju.

Postavljene projektne zadatke trebalo je izvršiti prema zadanom planu projekta koji se sastojao od četiri glavna dijela:

1. Organizacija projekta-uvod

2. Dobrodošlica svim članovima

3. Istraživanje o zmajevima i vilama

4. Ostvarenje zajedničke suradnje

Uvodni sadržaj obuhvaćao je :

a) prikaz škole koju učenici pohađaju uz njezin smještaj na Google karti

b) sudjelovanje na mrežnom sastanku na kojemu je nastavnica Anita Belančić predstavila aktivnosti učenika

c) predstavljanje učitelja koji sudjeluju u projektu

2. Dobrodošlica svim članovima projekta

a) predstavljanje učitelja

b)  predstavljanje učenika ( razreda)  putem zajednički izrađenog avatara

3. Istraživanje o zmajevima i vilama

a) zmajevi i vile u našoj kulturi

- predstavljanje zavičajnog prostora koji odgovara temi „Zmajevi i vile“

- zmajevi i vile u bajkama i legendama

U tom dijelu projekta predstavljeni su i likovni radovi koje su učenici izrađivali motivirani zanimljivom i djeci primjerenom temom te su aktivnosti prezentirane u kratkom video zapisu.

4. Ostvarenja zajedničke suradnje

a) odabir za logo projekta

-učenici su prema svojim zamislima stvarali zmajeve te smo ponosni što su neki od njih uvršteni u

završni uradak (e-knjigu) cjelokupnog  projekta (radovi učenika Borne Pavlekovića, Ive Perković, Ivana Kirasića i Eve Tonković)

-pisanje učeničkih maštovitih priča na hrvatskome jeziku s temom zmajeva i vila te njihova ilustracija

Cjelokupan rad svih sudionika projekta objedinjen je u  Dragons and Fairies e-story book 2020.

S posebnim veseljem smo sudjelovali u ovom projektu i ponosni smo što smo predstavili samo mali dio ljepota našeg zavičaja.

Anita Belančić i Alemka Lovnički