OBAVIJEST - ISTRAŽIVAČI 21. STOLJEĆA

Autor: Danko Bertović, 23. 11. 2018.

Istraživači 21. stoljeća pred kojima predstoji uzbudljiva budućnost ste vi učenici, odnosno naša djeca koja prva znanja i vještine stječu u vrtiću i osnovnoj školi. Početkom novog tisućljeća, zahvaljujući velikim iskoracima u istraživanjima kognitivnog razvoja djece, dolazi do značajnih promjena u obrazovanju, posebice u prirodoslovnom kurikularnom području koje je usko vezano uz brojna nova zanimanja 21. stoljeća. Naglasak je na razvoju kompetencija, vještina i trajnih znanja koje učenici mogu dalje primjenjivati u interdisciplinarnom kontekstu. Znanstveno obrazovanje treba svoj djeci od rane dobi bez obzira što će kasnije raditi u životu. Ono se gradi oko tema koje su važne za život i našu budućnost uz pomoć suvremenih metoda baziranih na problemskoj, istraživački orijentiranoj i izvanučioničkoj – terenskoj nastavi.

Učionice 21. stoljeća su zaštićena područja, muzeji, edukativni i prezentacijski centri. Grad Ogulin zahvaljujući svojim prirodnim posebnostima može isto biti jedna velika učionica za hrvatsko obrazovanje. U okviru ovog događanja demonstrirat će se ogromni potencijali izvanučioničke i problemski orijentirane nastave u Hrvatskoj. Intencija suvremenog obrazovanja je, nekada neformalne programe, koji su se provodili u lokacijama kao što su muzeji, parkovi prirode i nacionalni parkovi, zoološki vrtovi i dr., integrirati u formalni obrazovani sustav. Na taj način, formalni sustav izlazi iz učionica i odlazi na te lokacije gdje djeca kroz praktična iskustva stječu nova znanja. U suvremenom obrazovanju izvanučionička nastava je jedan od najučinkovitijih oblika nastave. Smatra se da je obrazovni sustav to napredniji što ima više izvanučioničke nastave.

Na tragu ovakvog oblika nastave,  učenici i učitelji naše škole sudjelovat će u radionicama prema sljedećem rasporedu:

u petak, 23. studenoga  od 10,00- 11,00 sati – učenici od 1-4 razreda (Edukativne radionice za djecu i prezentacije obrazovnih programa)

od 11,00 – 13,00 sati – učenici od 5-8 razreda (Edukativne radionice za djecu i prezentacije obrazovnih programa)

od 13,00 – 14,00 sati –  predavanja za učitelje i nastavnike (Radionica za učitelje i nastavnike: „Znanstveno (STEM/STEaM) obrazovanje od rane dobi)

Želim da se zabavite i naučite mnogo na ovim edukativnim radionicama te da za sve nas ovo bude jedno veliko i zanimljivo iskustvo.

VAŠA RAVNATELJICA

Anđelka Salopek, mag. prim. educ.