OBILJEŽAVANJE 25. OBLJETNICE ČLANSTVA REPUBLIKE HRVATSKE U UJEDINJENIM NARODIMA

Autor: Danko Bertović, 22. 5. 2017.

Dragi učenici,

danas 22. svibnja 2017. godine Republika hrvatska obilježava 25 godina svog članstva u Ujedinjenim narodima

Riječ je o spomenu na dan 22. svibnja 1992. godine kada je Republika Hrvatska primljena u punopravno članstvo ove svjetske organizacije, podizanjem zastave na East Riveru.

Taj svečani događaj, kojem je nazočila hrvatska delegacija predvođena predsjednikom Republike Hrvatske, dr. Franjom Tuđmanom, obavljen je aklamacijom Opće skupštine, a Republika Hrvatska postala je 178. članica Ujedinjenih naroda. Nakon priznanja hrvatske samostalnosti i suverenosti, taj se datum označava kao jedan od najznačajnijih u hrvatskoj povijesti. Bio je to velik uspjeh nove države koja je nastala raspadom Jugoslavije i u kratkom vremenu na najvišem mjestu dobila potvrdu državnosti i međunarodni legitimitet.

RAVNATELJICA

Anđelka Salopek, mag. prim. educ.