INKLUZIVNI DAN

Autor: Danko Bertović, 27. 12. 2016.

Prije 27 godina svijet je obećao djeci da će učiniti sve što je u njegovoj moći da bi zaštitio i promicao prava djece kako bi preživjela i napredovala, učila i rasla, kako bi se njihovi glasovi čuli i kako bi iskoristila svoj puni potencijal.

Dana 18. studenog 2016. godine održan je Inkluzivni dan povodom Međunarodnog dana djeteta i  27. godišnjice Konvencije UN-a o pravima djeteta. Predavanja i radionice održane su  za učenike Osnovne škole Ivane Brlić – Mažuranić Ogulin i Područne škole Kučinići, u sklopu projekta ''Karlovačka županija za inkluzivne škole.''

Konvencija propisuje prava i slobode za svako dijete bez razlike na rasu, naciju, jezik, spol, religiju, običaje, socijalno porijeklo, imovinsko stanje ili političko uvjerenje.

Učiteljica razredne nastave i pomoćnica u nastavi  Kristina Sušanj putem prezentacije upoznala je djecu s njihovim pravima i obvezama. Saznali su što je to Konvencija o pravima djeteta, koja su dječja prava te na koji način se ona ostvaruju.  Posebno zanimljive bile su igre asocijacije u kojima su sudjelovala sva prisutna djeca.

Također, kroz radionicu naučili smo i ponovili  kako se trebamo ponašati prema djeci s teškoćama u razvoju i ponašanju, razgovarali smo o predrasudama s kojima se takva djeca često susreću.

U veseloj radnoj atmosferi učenici su izradili plakate s pozitivnim porukama prijateljstva za svu djecu.

Kristina Sušanj