eTwinning radionica profesionalnog usavršavanja u Varšavi (Poljska)

Autor: Danko Bertović, 15. 11. 2015.

Početkom rujna ove godine raspisan je još jedan natječaj za eTwinning mobilnosti. Radionica se odnosila na znanstvene predmete, a jedna od dvoje kandidata koje je odabrala  Agencija za mobilnost i programe Europske unijebila je učiteljica prirode i biologije naše škole Anita Belančić.

Radionica se održala od 8. do 11. listopada, 2015.godine u Varšavi (Poljska) a sudjelovalo je više od 120 sudionika iz ukupno 24 europske zemlje.  Tijekom tri dana održano je nekoliko predavanja i ukupno 12 tematskih radionica, a svaki je sudionik mogao prisustvovati  na odabranih šest.

Voditelji radionica bili su iskusni i dugogodišnji voditelji eTwinning projekata, nacionalni eTwinning ambasadori, ali i predstavnici European Schoolnet-a iz Brisela. Sudionici radionica imalu su priliku iz prveruke saznati što je potrebno da projekt dobije tzv. oznaku kvalitete, odnosno nacionalne i europske nagrade, kako kroz projekt  razvijati osam ključnih kompetencija bitnih za profesionalno usavršavanje, osobni rast i zadovoljstvo učenika, a neke su radionice nudile i posve konkretna nova iskustva- primjerice-programiranje u Scratch-u ili korištenje Google Earth kao nastavnog alata. Jedan od najzanimljivijih dijelova trodnevnog boravka u Varšavi bio je posjet Kopernikovom znanstvenom centru.

Aktivnosti sudjelovanja i putovanja na ovu radionicu u potpunosti su financirane u okviru programa Erasmus+, eTwinning od strane Europske unije preko Agencije za mobilnost i programe EU. Zajedno s kolegicom iz Varaždina, Anita Belančić se iz Poljske vratila sretno i s puno novih dojmova, poznanstava i  ideja, sa spoznajom da smo i mi, hrvatski učitelji, dio tog velikog i vrlo heterogenog europskog obrazovnog sustava.