ZA MIRNO RJEŠAVANJE SUKOBA

Autor: Mirjana Lesić, 13. 4. 2022.

U organizaciji Centra za mir, nenasilje i ljudska prava iz Osijeka održan je susret dobitnika titula Mirotvorne škole u Slunju.

Susret je imao za cilj nagraditi dobitnike ovih prestižnih nagrada, no i proširiti znanja sudionika o vršnjačkoj medijaciji.

Medijacija je postupak u kojemu se sukobljene strane pokušavaju pomiriti uz vođenje procesa od strane neutralne, neuključene osobe na miran način. Medijator nikada sam ne predlaže rješenja, već prepušta sukobljenim stranama da same dođu do rješenja i pronađu postupke i ponašanja koji će u procesu mirenja zadovoljiti i njihove potrebe.

U radionicama su sudjelovali učenici osmih razreda naše škole, kao i nastavnice Glorija Domitrović i Nataša Možgon koje su i educirale mlade medijatore u našoj školi.Uključile su se i nastavnica Katarina Magdić i pripravnica Martina Mihaljević.  Na dvodnevnim radionicama sudjelovali su i učenici i nastavnici OŠ Vladimira Nazora Potpićan iz Istre.

Valja podsjetiti da su tituli Mirotvorne škole koju je naša škola prihvatila prethodile različite aktivnosti, poput projekta Kad si sretan, i sunce za tobom žuri, aktivnoga djelovanja Dječjega gradskog vijeća, posjeta Pravoslavnoj crkvi u Ogulinu, humanitarnih akcija i slično.

Sve je to doprinijelo jačanju svijesti učenika o nužnosti širenja tolerancije i empatičnosti u stvarnosti koja  pred nas neprestano stavlja nove izazove.

Učiteljica Nataša Možgon, prof.