Invazivne biljne vrste - Skype debata i online kviz

Autor: Danko Bertović, 12. 7. 2019.

Po završetku nastavne godine, a uoči Međunarodnog dana borbe protiv ambrozije (22.lipnja 2019.) u našoj su školi učenici šestih razreda sudjelovali u Skype debati i online kvizu znanja na temu Invazivne biljne vrste u Hrvatskoj. Debatirali su i natjecali se u znanju s učenicima OŠ Bogumila Tonija iz Samobora. Svaka je ekipa imala pet članova, a organizatori događanja su bile su nastavnice Nataša Kletečki iz Samobora i Anita Belančić iz Ogulina.

Prema ocjeni povjerenstva koje su činile knjižničarke Dječje knjižnice Samobor i prof. hrvatskog jezika I. Golić, argumenti afirmacijske ekipe (Samobor) su bili snažniji, objektivniji i mjerljiviji  jer je realno stanje da se unos invazivnih vrsta ne može spriječiti. Ipak, naši su se učenici (negacijska ekipa) jako dobro pripremili i snašli u ovom zadatku, tako da je odluka organizatora da ih sve pohvali za sudjelovanje te nagradi.

Posebna pohvala Emi Jelić za dobru pripremu i sudjelovanje u debati, Katjani Vučić Šatri za odlično odrađen voditeljski posao te Renatu Vranješu koji je rado u zadnjem trenutku priskočio u pomoć svojoj ekipi.

U online kvizu znanja učenici su postigli slijedeće rezultate:

Pobjednik KVIZA ZNANJA sa 12/15 točnih odgovora je    Viktor Berečki (Samobor)

Drugo mjesto sa 11/15 bodova dijele Kaja Jerak (Ogulin) i Lucija Kupres (Samobor)

Treće mjesto sa 10/15 bodova dijele  Sven Salopek (Ogulin), Ana Veršec  (Ogulin) i Rocco Cekuš (Samobor)

U anonimnoj anketi nakon ove aktivnosti učenici su rekli:

"Imao sam malu tremu."

"Bilo je zanimljivo"

"Pa bilo je vrlo zanimljivo i zabavno. Drago mi je što sam prisustvovao."

"Imali su dobre argumente."

"Bili su pošteni i bili su ugodno društvo."

"Bili su pravedni i poštovali pravila."

"Volim se povezivati sa novim osobama i drugim školama"

"Sviđa mi se taj način nastave"

"Ne trebamo dugo putovati do nekog mjesta. Možemo napraviti debatu preko Skype-a."

Svi će učenici biti nagrađeni literaturom iz područja zaštite prirode i ulaznicama  za zagrebačke muzeje i Botanički vrt. Nadamo se i planiramo da će sve nagrade biti uručene i realizirane u prvom dijelu nove školske godine. Posjet Zagrebu bit će učenicima prilika da se upoznaju i u živo.