Speleolozi Hrvatske

Autor: Danko Bertović, 25. 11. 2018.

Dana 23. studenog 2018. godine učenici Osnovne škole Ivane-Brlić Mažuranić iz Ogulina sudjelovali su na edukativnim radionicama povezane s kemijom, fizikom, matematikom i biologijom, koje su proveli speleolozi Hrvatske - "istraživači 21. stoljeća". Sve počinje u vrtiću, ključnom razdoblju u razvoju djeteta, zato djecu treba odmah izložiti modernoj znanosti i tehnologiji, postepeno usavršavati prirodoslovnu pismenost, raditi na sustavu razmišljanja i radnim navikama, što predstavlja veliki izazov za sve sudionike u obrazovnom procesu. Učenike treba kontinuirano izlagati kognitivnim, spoznajnim alatima za rješavanje problema koji će im koristiti u budućnosti, inspirirati ih i motivirati za terensku i projektnu nastavu, oblik nastave koji omogućava usvajanje i primjenu stečenih znanja s interdisciplinarnim i multidisciplinarnim pristupom, što je u učionici teško ostvariti na jednak način. Danas, u 21. stoljeću, nastavu treba temeljiti na rješavanju kompleksnih problema, pitanjima koja potiču diskusiju, kritičkom razmišljanju i kreativnošću, a ne prepisivanju tekstova iz udžbenika, memoriranju velikog broja činjenica, što pasivizira i inaktivira učenike.

S poštovanjem, Milan Zelić, profesor kemije