ERATOSTENOV EKSPERIMENT 2017.

Autor: Tihana Salopek, 24. 3. 2017.

​Dana 21.3.2017. godine na satu matematike 7.c razred je proveo Eratostenov eksperiment. Eratosten je prvi čovjek koji je približno točno izmjerio opseg Zemlje po meridijanu, a koji po suvremenim  mjerenjima iznosi 40009 km. Računao je tako da je mjerio duljinu sjene štapa u isto doba godine u dva grada – Aleksandriji i Sieni te dobivenim mjerenjima, opažanjem i primjenom proporcionalnosti izračunao opseg Zemlje od 40000 km.

Dana 21.3.2017. godine na satu matematike 7.c razred je proveo Eratostenov eksperiment. Eratosten je prvi čovjek koji je približno točno izmjerio opseg Zemlje po meridijanu, a koji po suvremenim  mjerenjima iznosi 40009 km. Računao je tako da je mjerio duljinu sjene štapa u isto doba godine u dva grada – Aleksandriji i Sieni te dobivenim mjerenjima, opažanjem i primjenom proporcionalnosti izračunao opseg Zemlje od 40000 km. Slično mjerenje smo pokušali izvesti i mi te smo mjerili sjenu štapa duljine 1 m te kao najkraću duljinu sjene štapa u 11.59 h dobili 0.992 m. Cilj je bio izračunati kut α pod kojim padaju sunčeve zrake točno u podne. Pomoću razmjera 360° : α = o : l uz dobiveni kut α=45° te računajući udaljenost u odnosu na Ekvator dobili smo opseg Zemlje po meridijanu u iznosu od 40160 km što je dovoljno točan rezultat uz grešku manju od 0.5%! Cijeli postupak mjerenja i računanja su pratile nastavnice Anita Belančić i Tihana Salopek uz pripravnicu Josipu Salopek.

Paola Brbot i Romana Milanović Bertović