Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja Dan ružičastih majica 2017.

Autor: Danko Bertović, 22. 2. 2017.

Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink ShirtDay, program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi.

Sve je počelo u Kanadi 2007. godine. Žrtva nasilja bio je učenik koji je na prvi dan škole došao u ružičastoj majici u znak podrške svojoj majci koja je oboljela od karcinoma dojke. Vršnjaci su ismijavali, psihički i fizički zlostavljali tog dječaka koji je obukao ružičastu majicu.

Sutradan, dječaci i djevojčice iste škole obukli su ružičaste majice u znak solidarnosti prema zlostavljanom dječaku. Od tada, ružičasta majica postala je simbol borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Povodom obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv vršnjačkog nasilja, 22. veljače 2017. godine, voditeljica Dječjeg foruma Kristina Sušanj održala je predavanje i radionice za učiteljice i učenike 2.a i 2.b razreda Osnovne škole Ivane Brlić - Mažuranić Ogulin.

Ružičaste majice obukla je većina učenica, a i poneki hrabri učenik. Oni koji nisu imali ružičasti odjevni predmet, dobili su simbolične bedževe od ružičastog papira u obliku srca na kojima je pisao slogan ove akcije ''Nasilje prestaje ovdje.''

NEMOJ SAMO STAJATI I GLEDATI!

BUDI PROTIV NASILJA!

Kristina Sušanj