Oprez, pirotehnička sredstva nisu igračka!

Autor: Danko Bertović, 20. 12. 2016.

Dragi učenici,

bliže se blagdanski dani, nažalost mnogima nezamislivi bez pirotehnike. Iako neki smatraju da je riječ o bezazlenoj dječjoj zabavi, policijske statistike i mediji ih demantiraju i svake nas godine izvještavaju o tragičnim posljedicama upotrebe petardi i sličnih pirotehničkih sredstava.

I najmanja petarda može ozlijediti. Najčešće su ozljede šaka i prstiju, lica i očiju. Riječ je o dubokim ozljedama u kombinaciji s opeklinama, koje teško oštećuju funkcionalne dijelove šake, živce i tetive. Oči, pak, najčešće stradavaju od opeklina i čestica raketa ili petardi.

Važno je reći kako postoji i prekršajna odgovornost roditelja ili staratelja, čije dijete ili štićenik učini prekršaj utvrđen Zakonom o eksplozivnim tvarima te će se oni kazniti novčanom kaznom. Prema Kućnom redu Škole zabranjenoje donositi u Školu pirotehnička sredstva bilo koje vrste.

Iščekivanje Božića i Nove godine vrijeme je mira za svu djecu, a ne dani kada bi ih trebalo odvoziti u bolnice.

Molimo Vas da ove dane provedete u igri i veselju, a ne u bacanju petardi čija igra može završiti s kobnim posljedicama za čitav život!

RAVNATELJICA

Anđelka Salopek, dipl. uč.