POSJET KRAPINSKOM PRAČOVJEKU I ZAGREBU – GLAVNOM GRADU REPUBLIKE HRVATSKE

Autor: Danko Bertović, 10. 4. 2016.

Četvrti dana boravka naših prijatelja iz Gignaca s juga Francuske obogatili smo odlaskom u Muzej krapinskih neandertalaca koji je smješten nedaleko svjetski poznatog nalazišta krapinskih neandertalaca „Hušnjakovo“ s kojim čini jedinstvenu cjelinu za obilazak. Arhitektura, evocira stanište pračovjeka – poluspilju, a njezin volumen, proporcije i pročelje proizišli su iz analize nekadašnjeg izgleda danas urušene krapinske poluspilje.

Pedagoška djelatnost obuhvaća radionice, igraonice, predavanja, izložbe i druge programe kojima se Muzej krapinskih neandertalaca približava različitim skupinama posjetitelja te su naši gosti iz Francuske bili oduševljeni ovim nalazištem i radionicama.

Iz Krapine uputili smo se s francuskim prijateljima u glavni grad Republike Hrvatske – Zagreb, gdje su uz stručnog vodiča na francuskom jeziku saznali o Donjem i Gornjem gradu te mnogim drugim kulturnim znamenitostima grada Zagreba. Na Trgu Josipa bana Jelačića posjetila se i trgovina „Kraša“ gdje su se kupili slatkiši, a u obližnjoj suvenirnici – suveniri. Ovoga dana, povratak kućama bio je oko 18, 30 sati kako bi se oprostili od svojih domaćina, učenika i roditelja u čijoj su obitelji francuski učenici bili smješteni. Trebalo se spakirati za sutrašnji povratak kući – u Francusku.