Posjet Plitvičkim jezerima i Baraćevim špiljama

Autor: Neven Perić, 19. 6. 2015.

Povodom završetka školske godine, učenici PŠ Drežnica i PŠ Jasenak, u pratnji svojih razrednika i nekih roditelja, posjetili su 18. lipnja nacionalni park Plitvička jezera i obišli Baraćeve špilje.

Već tradicionalno ove dvije male područne škole organiziraju završni izlet. Ove je godine odlučeno da se obiđe najljepši dio kontinentalne Hrvatske i jedan od najljepših nacionalnih parkova na svijetu - Plitvička jezera. Profesor geografije Dario Škrtić na vrlo je jezgrovit i zanimljiv način upoznao djecu s prirodnim, geografskim, klimatološkim i političkim obilježjima ovog kraja, pa je ovaj izlet imao i svoju edukativnu komponentu.

Plitvička jezera najstariji su naš nacionalni park, a godišnje ga posjeti više turista nego sve ostale parkove zajedno. Od 1979. krasi ga epitet UNESCO-ve svjetske baštine. Učenici su šetajući i vozeći se vlakićem i brodićem obišli sve poznatije dijelove parka; Gornja jezera s dominacijom jezera s najvišom nadmorskom visinom - Prošćanskog, vožnja brodom po najvećem i najdubljem jezeru - Kozjaku, obilazak Donjih jezera, šetnja špiljom Šupljarom i pogled na Veliki slap rječice Plitvice sa više impresivnih vidikovaca.

Osim nacionalnog parka, učenici su obišli i obližnje Baraćeve špilje, jedan od speleološki najatraktivnijih lokaliteta u našoj županiji. Uz pratnju stručnog vodiča prošetali su Gornjom špiljom, jedinom od tri koja je otvorena za posjetitelje. Najdojmljiviji su tragovi špiljskog medvjeda čiji su brojni ostaci pronađeni u špilji i šišmiša koji još uvijek tu imaju svoje stanište.

Učenici su se puni dojmova sretno vratili svojim kućama u kasnim večernjim satima.