PREDAVANJE O DOMOVINSKOM RATU

Autor: Danko Bertović, 30. 4. 2015.

Dana 29. travnja 2015. godine učenici sedmih i osmih razreda u pratnji učitelja posjetili su Pučko otvoreno učilište i pogledali zanimljivo predavanje o Domovinskom ratu.

Predstavila nam se Udruga veterana vojne policije sudionika Domovinskog rata Zadarske županije. Predsjednik ove udruge gosp. Josip Adžić upoznao nas je s radom udruge i prisutnim članovima. Istaknuo je kako ova udruga već niz godina radi na upoznavanju učenika osnovnih i srednjih škola s najnovijom hrvatskom poviješću. Naši predavači – članovi Udruge izravno su sudjelovali u spomenutim vojnim akcijama pa je predavanje bilo vrlo autentično i zanimljivo.

Najprije smo minutom šutnje odali počast svim poginulim vojnicima iz Domovinskoga rata.  Pogledali smo prezentaciju u kojoj se govorilo o činjenicama i uzrocima Domovinskog rata, o napadima na razne gradove i sela, padu Vukovara, utjecaju međunarodnih snaga… Ovi su događaji bili predstavljeni atraktivnim infografikama i računalnim animacijama koje su nam slikovito predočile kretanje postrojbi kroz geografski prostor pa smo u kratkom vremenu dobili sliku o razvoju događaja tijekom Domovinskoga rata. Na kraju nas je naš predavač Sergej Luković upozorio da imamo jednu domovinu te je trebamo čuvati budući da je nastala iz žrtve mnogih ljudi. Nakon toga smo se zajedno fotografirali i pošli svojim kućama.

Mi mislimo kako smo naučili dosta bitnih činjenica koje nismo znali te da bi se mnogo takvih sličnih predavanja vezanih za povijest trebalo održati.

Dora Francetić i Filip Ceranić